Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Захід ігнорувати ультиматум президента Росії Володимира Путіна стосовно надання гарантій того, що НАТО не розширюватиметься на схід.
"Росія вміє майстерно продавати брехню, і її неправомірні вимоги "гарантій" і односторонніх поступок саме цим і є. Але ми не повинні купувати те, що нам продають, або взагалі визнавати пропозицію. Захід не повинен ні потурати Росії, погоджуючись на переговори з НАТО, ні робити подарунки Росії, відкидаючи їх. Найкраща стратегія для Заходу - просто ігнорувати їх. Продовжувати раунди переговорів, не піддаючись тиску Путіна щодо України та НАТО", - написав Кулеба у статті для Foreign Affairs.
Міністр нагадав, що президент Росії Володимир Путін висунув суворий ультиматум і в низці нещодавніх публічних виступів звернувся з вимогою до США надати "надійні та довгострокові юридичні гарантії", що НАТО не розширюватиметься на схід. За словами Кулеби, "інакше, натякнули його прибічники, Росія вторгнеться в Україну".
"Вимога Путіна, озвучена на тлі нарощування Росією військової присутності вздовж державного кордону України й заведення нею у глухий кут мирних переговорів щодо завершення війни на Донбасі, може здатися привабливою пропозицією для Заходу: в обмін на лише закріплення статус-кво альянсу завершити смертоносну війну в Європі й запобігти ще більш руйнівному конфлікту", - зазначив Кулеба.
Він наголосив, що насправді безрозсудно думати, що надання такої гарантії зробило би Путіна хоч трохи менш агресивним.
"Історія доводить, що запевнення в позаблоковості України або будь-якої іншої країни регіону ніяк не тамують апетитів Путіна: навпаки, вони їх ще більше розпалюють. Найкращий спосіб відповіді на такі ультиматуми - взагалі їх ігнорувати", - заявив Кулеба.
Глава МЗС додав, що водночас не можна ігнорувати дедалі агресивніші наміри Путіна.
"Зараз він не лише розглядає можливість нового повномасштабного вторгнення в Україну, а і прагне зрештою перебудувати всю архітектуру безпеки Європи на шкоду Заходу. Занадто довго Захід не хотів сприймати серйозно путінські амбіції та відповідав на них повільно, нерішуче і слабо. Час діяти з позицій сили", - вважає Кулеба.