НБУ оголошує про початок поетапного послаблення адміністративних обмежень

Стабілізація ситуації на фінансовому ринку дозволяє Національному банку України розпочати поетапне послаблення адміністративних обмежень, повідомила глава НБУ Валерія Гонтарева на зустрічі з банкірами у вівторок.
"Оголошено про початок поетапної лібералізації ринку та послаблення деяких адміністративних обмежень", - йдеться в прес-релізі Нацбанку за підсумками зустрічі.
Водночас у повідомленні відсутня додаткова інформація про те, які обмеження буде переглянуто.
"Буде внесено зміни до постанови правління НБУ №160 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках України", яку буде оприлюднено найближчим часом", - анонсувала прес-служба центробанку.
Вона зазначила, що представники банківського співтовариства погодилися, що ситуація на грошово-кредитному ринку, зокрема його валютному сегменті, демонструє ознаки стабілізації, а також підтвердили готовність системи в цілому до впровадження заходів щодо лібералізації.
На зустрічі голова Нацбанку В.Гонтарева повідомила, що від початку року регулятор викупив на ринку понад $1,1 млрд, поповнивши чисті валютні резерви більш ніж на $700 млн.
"Зараз і на готівковому, і на міжбанківському ринку спостерігається перевищення пропозиції іноземної валюти над її попитом. Крім того, протягом останнього місяця зафіксовано суттєвий приріст депозитної бази банків у національній валюті... Ми бачимо, що ситуація на валютному і депозитному ринках стабілізувалася, тому виходимо на ринок із конкретними заходами щодо його лібералізації", - сказала В.Гонтарева.
Раніше банкіри - учасники зустрічі повідомили агентству, що, ймовірно, НБУ із 3 червня збільшить обсяг видачі готівкових коштів у національній валюті за депозитними рахунками клієнтів зі 150 тис. грн до 300 тис. грн на добу, проте продовжить усі валютні обмеження до 3 вересня. Очікується також, що юрособам дозволять купувати валюту, якщо у них на валютних рахунках еквівалент до $25 тис., тоді як на сьогодні ліміт - $10 тис.
У релізі центробанку також зазначено, що перший заступник голови НБУ Олександр Писарук вказав керівникам банків на необхідність повного виконання ними планів щодо рекапіталізації до кінця червня цього року.
Банкам також нагадали, що 10 червня завершується продовжений раніше термін погашення заборгованості за стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення, а також кредитами для збереження ліквідності банків.
Обговорюючи останні тренди монетарної політики НБУ, заступник глави регулятора Дмитро Сологуб зазначив, що нині спостерігається позитивна тенденція на грошово-кредитному ринку, суттєве обмеження поведінковою складовою у валютно-курсовій динаміці, поступове зміцнення гривні. Водночас він звернув увагу на суттєве прискорення інфляції (у квітні - до 60,9% у річному вимірі).
"Завдання монетарної політики в процесі відновлення макроекономічної стабільності на сьогодні полягає в нормалізації функціонування грошово-кредитного та валютного ринків, оформленні цих процесів у сталу тенденцію... Залишається доцільним збереження облікової ставки на рівні 30%. Водночас це тимчасовий захід, і тому зниження ризиків для стабільності гривні дозволяє очікувати пом'якшення грошово-кредитної політики в найближчій перспективі", - зазначено в повідомленні з посиланням на слова Д.Сологуба.