06:56 14.05.2024

14 травня: Яке сьогодні свято, все про цей день

4 хв читати
14 травня: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 811 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 811 RUSSIAN AGRESSION

14 травня відзначають День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, Всесвітній день топіарію, День поширення інформації про травми спинного мозку.

У Грузії - Тамароба, в Ізраїлі - День незалежності, у Франції стартує 77-й Міжнародний Каннський кінофестиваль

Православна церква вшановує пам'ять мученика Ісидора; мученика Максима.

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни відзначають щорічно 14 травня.

Під час Другої світової війни багато українців допомогли євреям врятуватися від Голокосту - систематичного знищення нацистами шести мільйонів євреїв по всій Європі.

Цей день було офіційно встановлено Верховною Радою України 2 лютого 2021 року. На початок 2020 року Ізраїль визнав 2 659 українців Праведниками народів світу - звання, що присвоюється Яд Вашем, Всесвітнім центром пам'яті жертв Голокосту в Єрусалимі, не євреям, які ризикували своїм життям заради порятунку євреїв під час Голокосту.

День незалежності Ізраїлю

День незалежності Ізраїлю (Йом ґа-Ацмаут) - головне державне свято країни. Його відзначають щорічно у вівторок, середу або четвер, найближчі до 5 іяра, на згадку про проголошення Держави Ізраїль 14 травня 1948 року (5 іяра 5708 року за єврейським календарем).

14 травня 1948 року, Давид Бен-Гуріон на засіданні в Тель-Авівському музеї зачитав Декларацію незалежності нової держави, яка отримала офіційну назву - Медінат Ісраель (Держава Ізраїль).

За кілька годин після ухвалення Декларації незалежності армії Єгипту, Йорданії, Сирії, Лівану та Іраку вторглися на територію Ізраїлю, і євреям знову довелося зі зброєю в руках захищати свою незалежність. У цій війні, що тривала п'ятнадцять місяців, загинуло понад 6000 осіб, які віддали життя за те, щоб існування держави Ізраїль стало реальністю. Наступного року кнесет, парламент Ізраїлю, ухвалив закон про національне свято в 5-й день місяця іяра, що отримало назву Йом а-Ацмаут - День Незалежності.

Всесвітній день топіарію

Всесвітній день топіарію - це щорічне свято мистецтва топіарію, тобто практики обрізання та формування рослин у декоративних формах, таких як тварини, геометричні фігури та скульптури людей.

День поширення інформації про травми спинного мозку

Травми спинного мозку можуть бути спричинені різними факторами, включаючи травматичні нещасні випадки, захворювання та генетичні розлади. Ці травми можуть призвести до низки фізичних, сенсорних і когнітивних порушень і можуть мати серйозний вплив на якість життя людини.

Ще цього дня:

1796 - Британський хірург Едвард Дженнер уперше у світі зробив успішне щеплення від віспи 8-річному хлопчикові;

1853 - У США запатентували згущене молоко;

1915 - Після 9 місяців російської окупації австро-угорські війська вступили в Дрогобич (Галичина);

1940 - Голландія капітулювала перед вермахтом у перший рік Другої світової війни;

1955 - У Варшаві підписали договір про дружбу, співробітництво і взаємну допомогу соціалістичних країн (Варшавський договір) і створили об'єднане командування збройними силами;

1975 - Футболісти "Динамо" (Київ) уперше завоювали Кубок Володарів Кубків.

Церковне свято

Ісидор Хіоський - ранньохристиянський мученик, шанується православною і католицькою церквами.

Родом з Олександрії, жив на грецькому острові Хіос. 249 року за указом імператора Декія був зарахований на військову службу в полк воєначальника Нумерія. Будучи християнином, Ісидор відмовився принести жертви язичницьким богам, за що був підданий тортурам і вбитий. Тіло було поховано на Хіосі таємним християнином Аммонієм.

Мощі святого, згідно з православним переказом, до XII століття зберігалися на Хіосі, а потім були вивезені до Константинополя і поміщені в церкві святої Ірини. Західна традиція вважає, що мощі святого Ісідора 1125 року за дожа Доменіко Мікьєля, який шанував святого не менше за апостола Марка, привезли венеційці з Хіосу, і вони зберігаються в ніші над вівтарем капели святого Ісідора в соборі Святого Марка.

День пам'яті цариці Тамари Грузинської

Свята народилася в Мцхеті 1166 року і походила зі стародавнього грузинського роду Багратіоні.

Її царювання для Грузії стало справжнім золотим періодом. Цариця вирізнялася справедливістю і мудрістю, а також сприяла поширенню християнської віри.

Тамара брала активну участь у будівництві храмів і монастирів. Померла 1213 року.

Іменини: Олександр, Іван, Леонтій, Макар, Максим, Марк, Микита, Петро, Яків, Ян.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА