Інтерфакс-Україна
21:09 15.12.2020

Вкладник CityCommerce Bank домігся через ВАКС реєстрації НАБУ справи про EUR62 млн збитку з обвинуваченнями на адресу Авакова і Гонтаревої, Гонтарева називає це абсурдом

4 хв читати
Вкладник CityCommerce Bank домігся через ВАКС реєстрації НАБУ справи про EUR62 млн збитку з обвинуваченнями на адресу Авакова і Гонтаревої, Гонтарева називає це абсурдом

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) за рішенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС) внесло до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, заявлені вкладником виведеного з ринку "Міського комерційного банку" (CityСommerce Bank), який обвинувачує главу МВС України Арсена Авакова і екс-главу Нацбанку Валерію Гонтареву в причетності до нанесення шкоди на EUR62 млн через списання $ 58,7 млн коштів банку через австрійський Meinl Bank на користь компанії бізнесмена Володимира Антонова в 2015 році.

"1 грудня 2020 року на виконання ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.11 2020 року у справі №991/9656/20 Національним бюро розпочато розслідування в кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК за фактом зловживання повноваженнями посадовими особами ПАТ "Міський комерційний банк" при можливому сприянні посадових осіб органів державної влади під час здійснення фінансових операцій з використанням кореспондентських рахунків, відкритих зазначеною банківською установою в "Meinl Bank Aktiengesellschaft" (Відень, Австрія), якими були заподіяні тяжкі наслідки ПАТ "Міський комерційний банк", - йдеться у відповіді НАБУ на запит агентства "Інтерфакс-Україна".

Згідно з базою судових рішень, спочатку НАБУ в середині листопада не відкрило справу за скаргою вкладника, який оскаржив ці дії в ВАКС і домігся внесення справи до реєстру.

У свою чергу Гонтарева в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" назвала ці звинувачення абсурдом.

"Що можна сказати, повна маячня!! Я ще у вересні 2014 року на зустрічі з главою ЦБ Австрії паном Навотним порушила питання про санкції для банку Meinl за діяльність з відмивання, а потім публічно про це говорила всюди", - заявила екс-глава НБУ.

Вона зазначила, що перша нарада з банками на рахунок Meinl та інших банків-відмивок була в 2014 році, а потім в умовах бездіяльності австрійського регулятора Нацбанк України під її керівництвом заборонив банкам розміщувати кошти на коррахунках Meinl Bank, а також низці інших подібних банків в Австрії, Ліхтенштейні, Люксембургу, Латвії та Естонії.

Гонтарева також нагадала, що ЦБ Австрії тільки в минулому році забрав у Meinl Bank ліцензію.

Згідно з визначенням ВАКС у системі судових рішень, позивач оцінює завдані йому збитки від ліквідації Міського комерційного банку в $ 1 млн. Серед обвинувачених ним також особи, що були на той час заступником голови НБУ, директори-розпорядники Фонду гарантування вкладів фізосіб, начальником ГСУ МВС України та ГСУ НПУ, глава Держслужби фінмоніторингу і підлеглі їм особи.

Позивач стверджує, що посадові особи "Конверсбанку", перейменованого пізніше на Міський комерційний банк, за змовою з власником банку громадянином РФ Антоновим, домовленості з посадовими особами Meinl Bank і за сприяння українських посадових осіб організували передачу Meinl Bank через його рахунок в Deutsche Bank Trust Co Americas $ 58,7 млн коштів вкладників банку. Згодом, зазначає позивач, посилаючись на СБУ, ці гроші списала компанія Melfa Group Ltd Антонова в кінці грудня 2015 року завдяки договорам відповідального зберігання, укладеним ще в 2011 році в порушення вимог НБУ і законів. У результаті, вважає заявник, було завдано збитків на EUR62 млн вкладникам, Мінфіну і Нацбанку, які були змушені кредитувати Фонд гарантування вкладів фізосіб.

На думку позивача, українські посадовці вчинили злочини за статтями Кримінального кодексу про зловживання владою або службовим становищем, а також про перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу.

Як повідомлялося, в лютому 2019 року антикорупційна прокуратура Австрії в рамках розслідування відмивання українських грошей через Meinl Bank вийшла на 30 осіб і одне об'єднання. Імена підозрюваних в австрійській прокуратурі не називали, проте відомо, що серед них є громадяни України. У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії.

За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $ 385 млн і EUR75 млн. Ці гроші були спрямовані за вказівкою власників або топ-менеджменту банків-банкрутів в офшори в 2014-2015 рр., як правило, перед введенням у проблемні банки тимчасової адміністрації. Зокрема, через Meinl Bank вивели $ 38 млн з Південкомбанку, $ 40 млн з Терра Банку, $ 39,5 млн з ВіЕйБі Банку, EUR62 млн з Міського комерційного банку і $ 44 млн з банку "Київська Русь".

Схема виведення грошей була такою: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцям офшорним компаніям. Гарантією цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, який дає кредит. Зрештою, кредит не повертається і "гарантійні" кошти з коррахунку українського банку забирає як заставу австрійський банк. Такого роду операції самі по собі не є незаконними, однак часто їх використовують для відмивання коштів.

Окрім Австрії, розслідування за підозрою у відмиванні грошей українськими банками здійснюються і в Ліхтенштейні. За даними ФГВФО, гроші виводилися через Bank Frick and Co.

Нацбанк України відкликав банківську ліцензію у Міського комерційного банку в березні 2015 року.

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Нацполіція знешкодила злочинну організацію та вилучила понад 17 млн доз наркотиків

Віткофф і Рубіо прибудуть до Стамбулу в п'ятницю, але не впевнені, чи буде там Путін – ЗМІ

Верховна Рада просить президента посмертно присвоїти звання "Герой України" Вікторії Рощиній

Франція внесла на рахунок Чорнобильського фонду ЄБРР EUR10 млн для відновлення конфайнмента над "Укриттям" на ЧАЕС

"Нова пошта" через обстріли закрила одне відділення в Херсоні

Кількість ДТП в Україні збільшилась на 4%, експерти пропонують зменшити нештрафований ліміт до +10 км/год

У "Києві Цифровому" проходить опитування про міські толоки

Гладковський в Іспанії, але не є затриманим - адвокат

У наступні 2 тижні є можливість справді покращити ситуацію в Україні – генсек НАТО

Законопроєкт "Про наставництво" дає дітям шанс на краще життя - Кондратюк

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА