18:29 28.11.2024

Пошук та ексгумацію польських поховань в Україні можна здійснити у 2025-2026 рр. - Дробович

3 хв читати
Пошук та ексгумацію польських поховань в Україні можна здійснити у 2025-2026 рр. - Дробович

Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович заявляє, що пошук та ексгумацію польських поховань в Україні можна здійснити у 2025-2026 роках.

Дробович на пресконференції в Києві в четвер розповів, що серед нових заявок польської сторони на роботи - село Угли Рівненської області та колишнє село Пужники Тернопільської області.

В обох випадках необхідно виконати пошукові роботи, і якщо там буде знайдено людські останки, й ухвалено рішення про необхідність ексгумації, її можна буде провести у 2025 році.

Серед іншого, він нагадав, що пошукові роботи мають сезонність і проведення розкопок у зимовий час може пошкодити останки та ускладнити пошук.

"Якщо говорити про більш давні запити польської сторони, то в нас є лист від 2019 року від попереднього голови Інституту нацпам'яті Польщі, і там є перелік із чотирьох-п'яти місць, у яких потрібна ексгумація. Також за ними, в принципі, наступного року їх можна розпочати і за 2025-2026 рік можна їх і завершити, якщо буде добра воля", - наголосив Дробович.

Єдиним нюансом, який може сповільнити процес, за словами голови УІНП, може стати питання перепоховання, зокрема у м. Мостиська Львівської області.

Також він звернув увагу, що УІНП наразі оперує даними польської сторони за 2019 рік, оскільки нових документів від Польщі не надходило, хоча Україна у вересні 2024 року робила відповідний запит.

Окрім того, Дробович зазначив, що польська сторона виконала три пошукові роботи у 2019-2023 роках, і наголосив, що жодних заборон з українського боку не було і немає.

Як повідомлялося, у вересні президент Польщі Анджей Дуда заявив, що спроби блокувати вступ України до Європейського Союзу грають на руку політиці Володимира Путіна. Про це він заявив, коментуючи заяву міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша про те, що Україна не може вступити до ЄС без розв’язання "волинського питання".

2 жовтня в УІНП заявили, що планують провести пошукові роботи жертв Волинської трагедії у 2025 році. Також в Інституті заявили, що залишаються відкритими до взаємодії з польськими інституціями у сфері пошуку, збереження та догляду за місцями пам'яті українців у Польщі та поляків в Україні, а також поскаржилися, що офіційні міжінституційні механізми вирішення проблемних питань з польською стороною в питаннях відновлення та збереження місць пам'яті вже тривалий час не діють.

26 листопада глави МЗС України та Польщі Андрій Сибіга і Радослав Сікорський після переговорів у Варшаві погодили спільну заяву, де, зокрема, зазначено, що сторони "рішуче налаштовані вирішити спірні питання спільного минулого".

27 листопада голова Інституту національної пам'яті Польщі Кароль Навроцький заявив, що польська сторона чекає на погодження Україною раніше надісланих запитів на проведення пошуково-ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії і готова розпочати пошук протягом 24 годин. Водночас голова УІНП Дробович заявив, що Україна звернулася до Інституту нацпам'яті Польщі з проханням надати список і конкретику щодо бажаних місць пошуково-ексгумаційних робіт, але відповіді поки що не отримала.

28 листопада голова УІНП Дробович заявив, що розраховує, що українсько-польська робоча група з вирішення спірних питань спільного минулого зможе домогтися конкретних зрушень у грудні 2024 року.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА