06:33 15.11.2024

15 листопада: Яке сьогодні свято, все про цей день

5 хв читати
15 листопада: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 996 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 996 RUSSIAN AGRESSION

15 листопада відзначають Європейський день музичної терапії, Всесвітній день вазектомії, Міжнародний день сиру і хліба, Міжнародний фестиваль духовної музики і мистецтва, День вторинної переробки, Міжнародний день письменників, які перебувають в ув'язненні, Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легенів.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників і сповідників Гурія, Самона, Авіва; початок Різдвяного посту.

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легенів

Подія була встановлена за допомогою Глобальної ініціативи з боротьби проти ХОЗЛ. Це хронічне захворювання, яке характеризується постійним обмеженням повітря в дихальні шляхи. Головною причиною лікарі називають тютюновий дим, а ще хвороба може з'явитися через сильне забруднення повітря.

Міжнародний день письменників, які перебувають в ув'язненні

Цей день присвячений тим, хто розплачується за свободу слова і своє інакомислення.

День вторинної переробки

Щорічно 15 листопада в низці країн відзначають екологічне свято - Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки, з метою привернення уваги влади, громадськості та промислових структур до цієї теми.

Рециклінг означає повторне залучення відходів назад у процес виробництва. Вторинній переробці піддаються промислові та побутові відходи. Використовують відходи скла, гуми, пластику та поліетиленової плівки, макулатури, текстилю, брухт кольорових, чорних і дорогоцінних металів.

Головні завдання вторинної переробки - розв'язання проблеми обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції завдяки використанню дешевшої сировини та боротьба із забрудненням довкілля. Однак на глобальному рівні переробляється лише близько 13% світового сміття.

Європейський день музичної терапії

Європейський день музичної терапії, що відзначається 15 листопада, - це гармонійний заклик до світу, який зазначає глибокий вплив музичної терапії на здоров'я і благополуччя.

Всесвітній день вазектомії

Всесвітній день вазектомії відзначають щорічно в третю п'ятницю листопада. Всесвітній день вазектомії - це подія, яка фокусується на ролі чоловіків у плануванні сім'ї та рішенні зробити вазектомію як форму контрацепції.

Міжнародний фестиваль духовної музики та мистецтва

Свою історію фестиваль духовної музики та мистецтва веде з 2002 року. Він був створений з метою не тільки познайомити аудиторію і дозволити слухачам заново відкрити для себе великий репертуар класичної та церковної музики всіх часів, а також оцінити найважливіші зразки мистецької та культурної спадщини, що зберігаються у Ватикані. В його основі - прекрасний духовно-просвітницький союз світової класики і найкрасивіших священних місць.

Ще цього дня:

1904 - Було запатентовано бритву зі змінними лезами;

1918 - Розпочалося очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського;

1920 - У Женеві відбулося перше засідання Асамблеї Ліги Націй, створеної в 1919 р.;

1933 - Випробувальний рейс здійснив перший радянський тролейбус ЛК-1;

1940 - Понад 500 літаків люфтваффе провели масоване 10-годинне бомбардування міста Ковентрі (Coventry, Велика Британія);

1945 - В Аугсбургу групою українських учених, які перебували в еміграції, засновано Українську вільну академію наук. Першим президентом УВАН обрали Дмитра Дорошенка;

1957 - Відбувся перший політ міжконтинентального пасажирського літака Ту-144;

1960 - У море вийшов перший американський підводний човен класу типу "Джордж Вашингтон" із ядерними ракетами на борту;

1971 - Фірма Intel випустила перший мікропроцесор Intel 4004;

1990 - Після скасування в березні 1990 року Верховною Радою СРСР 6-ї статті Конституції СРСР, що утримувала для КПРС монополію на владу, Міністерством юстиції УРСР була зареєстрована першою в Україні як політична партія - Українська республіканська партія;

2004 - На Першому Національному каналі Національної телекомпанії України відбулися перші відкриті дебати кандидатів на пост Президента України - В. Ющенка та В. Януковича.

Цього дня народилися:

150 років від дня народження Льва Родіоновича Сабініна (Лев Олексійович Теплинський) (1874–1955), українського актора, режисера, драматурга, антрепренера;

130 років від дня народження Івана Івановича Падалки (1894–1937), українського живописця, графіка; за іншими даними народився 27.10.1894 р.;

110 років від дня народження Володимира Олексійовича Лотарева (Лотарєва, Лотарьова) (1914–1994), українського вченого в галузі механіки, конструктора авіаційних двигунів;

85 років від дня заснування (1939) Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки;

80 років від дня народження Марка Царинника (1944), українського, американського та канадського поета, письменника, перекладача, публіциста, дослідника Голодомору й Голокосту.

Церковне свято:

Цього дня вшановується пам'ять трьох християнських мучеників - Гурія, Самона й Авіва, які жили в 3-4 століттях. Згідно з переказами, миряни Гурій і Самон жили в Едесі, але з початком гонінь імператора Діоклетіана на християн були змушені покинути рідне місто. Чоловіків схопили і намагалися змусити поклонитися язичницьким богам, але вони відмовилися. Християн піддали тортурам, а потім кинули в темницю, де вони провели кілька років. Язичники, які бачили непохитність мучеників, їх обезголовили.

Диякон Авів, якого теж поминають цього дня, постраждав за часів імператора Ліцинія. Його заарештували за доносом і схиляли до поклоніння ідолам. Після того, як Авів відмовився це зробити, його спалили живцем, однак, тіло залишилося неушкодженим. Рідні поховали Авіва в одній гробниці з Гурієм і Самоном.

Початок Різдвяного посту

Різдвяний піст називається ще Пилипівським, оскільки його переддень припадає на день пам'яті апостола Філіпа (14 листопада). У православ'ї його також називають Чотиридесятницею, оскільки піст, встановлений на честь Різдва Христового, триває 40 днів - аж до самого передодня світлого свята.

Різдвяний піст, ймовірно, з'явився на самій зорі християнства. Принаймні, в історичних джерелах він згадується з 4 століття.

Вважається, що ця традиція виросла з посту напередодні свята Богоявлення, яке відзначали щонайменше з 3 століття, а пізніше розділили на свята Різдва Христового і Хрещення Господнього.

Іменини: Григорій, Дмитро, Микита, Микола, Петро, Пилип.

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Україні терміново потрібні ще системи ППО для захисту 19 енергооб'єктів, список потреб уже надіслано союзникам - Сибіга

Сибіга і Блінкен підписали Меморандум, що передбачає можливу допомогу на $825 млн для стійкості енергосистеми України

Смілянський після призначення уповноваженим із питань реформування митниці продовжить очолювати "Укрпошту"

Генсек НАТО: Ми не можемо допустити, щоб зиму було використано як зброю проти України

США ввели санкції проти понад 30 юросіб і суден за транспортування іранської нафти

Глава МЗС Ірану допускає можливість відправки іранських військ до Сирії у разі надходження запиту від Дамаска

Військова служба правопорядку про факти СЗЧ за кордоном: У низці країн це не кримінальне порушення, військових не шукають

У проєкт 100 жінок ВВС потрапили дві українки

Військова служба правопорядку: для забезпечення виконання покарання військовослужбовців розгорнуто 2 дисбатальйони, ще один формується

У Південній Кореї видано указ про заборону будь-якої політичної діяльності, війська воєнного стану увійшли в будівлю парламенту

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА