Законні представники дітей та недієздатних осіб можуть подавати заяви щодо "єВідновлення" без довіреностей
Можливість подавати заяви на компенсацію за програмою "єВідновлення" розширили для законних представників неповнолітніх дітей та недієздатних осіб, повідомила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Раніше у випадках, коли власниками пошкодженого або зруйнованого житла були діти, яким не виповнилося 18 років, або недієздатні особи, подати заяву на компенсацію можна було за допомогою особи, на яку оформлювали довіреність. Тепер, якщо йдеться про законних представників - батьків, близьких родичів, за довіреністю можна не звертатися.
"По-перше, оформлення довіреності - платна послуга. По-друге, довіритель, тобто той, хто дає право діяти від свого імені, має звернутися для оформлення довіреності до нотаріуса або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Але дитина може банально перебувати за кордоном, або людина недієздатна, якщо йдеться про дорослого. Тоді оформлення довіреності ускладнене", - зазначила Шуляк.
Вона додала, що такі випадки були зовсім не поодинокі, тому ініціатори програми зрозуміли, що на таке розширення програми є високий запит.
Технічна можливість, пояснила Шуляк, полягає в доопрацюванні функціоналу подачі заяв від представників заявника через працівників ЦНАПів або нотаріусів, які тепер можуть приймати заяви не лише від представників власників житла за дорученням, а й від їхніх законних представників без доручення.
Залежно від обраного типу представника змінюється порядок нарахування коштів: якщо подає законний представник, кошти будуть нараховані на його картку "єВідновлення", якщо за довіреністю - на картку заявника, а не представника.
Також законного представника тепер можна обрати як одержувача коштів програми "єВідновлення", якщо пошкоджене житло має співвласників, і вони надали на це згоду через "Дію" або нотаріуса.
Шуляк відзначила ще одне оновлення функціоналу: одночасно з поданням заяви на "єВідновлення" в "Дії" можна замовити довідку про несудимість, без якої виплата неможлива.
"Це інструмент блокування доступу до "єВідновлення" тих, хто вчинив злочини проти національної безпеки - колаборантів і зрадників. Погодьтеся, допомагати таким особам у ремонті житла було б дуже дивно. Раніше отримання такої довідки було досить тривалим процесом. Завдяки цифровізації цей етап значно прискорюється. На практиці це означає, що громадяни проходитимуть процес подання та опрацювання заявки набагато швидше", - пояснила Шуляк.
Як повідомлялося, на початку серпня 2024 року Кабінет Міністрів України дозволив комісіям місцевого самоврядування розглядати заяви на компенсації за знищене житло в громадах, де точаться активні бойові дії.
Програма "єВідновлення" стартувала в Україні 10 травня 2023 року, в її межах компенсацію до 200 тис. грн на ремонт почали отримувати власники пошкодженого житла. Ці кошти можна використати на придбання будівельних матеріалів, оплату будівельних робіт і послуг підрядників, які мають відповідні коди для роботи, а їхні продавці подали заявку на участь у програмі через портал "Дія". З грудня розпочато виплати на капітальний ремонт пошкодженої житлової нерухомості - максимум 350 тис. грн для квартири і 500 тис. грн - для приватного будинку.
З 1 серпня 2023 року в "Дії" стартував прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло. Компенсації виплачують одноосібним власникам житла, яке було зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року, не підлягає відновленню і розташоване на неокупованій території. Із 27 грудня 2023 року розпочалася видача житлових сертифікатів у "Дії".
Станом на 11 серпня 2024 року подано понад 18 тис. заяв на компенсацію за зруйноване житло, видано 9 тис. сертифікатів на загальну суму 14,6 млрд грн. На компенсацію за пошкоджене житло подано 102 тис. заяв, погоджено виплати 65 тис. заявників загальною сумою 7 млрд грн.