06:55 17.11.2023

17 листопада: Яке сьогодні свято

5 хв читати
17 листопада: Яке сьогодні свято

ДЕНЬ 632 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 632 RUSSIAN AGRESSION

17 листопада в Україні та світі відзначають День студентів.

Ще сьогодні - Міжнародний день передчасно народжених дітей, День громадських організацій, Всесвітній день вазектомії та Міжнародний день протидії булінгу.

У Чехії - День боротьби за свободу і демократію, в Італії - День захисту чорних котів.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Григорія, єпископа Неокесарійського.

Міжнародний день студентів

Міжнародний день студентів відзначається щорічно 17 листопада. Його заснували 1941 року на міжнародній зустрічі студентів країн, що боролися проти фашизму, яка проходила в Лондоні (Велика Британія), але відзначати почали з 1946 року. Дата встановлена в пам'ять про чеських студентів-патріотів.

Звісно, це свято асоціюється з молодістю, романтикою та веселощами, а ось історія його, що почалася в Чехословаччині під час Другої світової війни, пов'язана з трагічними подіями.

28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти та їхні викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 року). Підрозділи окупантів розігнали демонстрацію, при цьому було застрелено студента медичного факультету Яна Оплетала.

Похорон Оплетала 15 листопада 1939 року знову перетворився на акцію протесту. Десятки демонстрантів були заарештовані. 17 листопада гестапівці та есесівці рано вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1200 студентів було заарештовано й ув'язнено в концтаборі в Заксенгаузен. Дев'ятьох студентів та активістів студентського руху стратили без суду в катівнях в'язниці в празькому районі Рузине. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни.

На честь цих подій і був встановлений Міжнародний день студентів, а в повоєнні роки його святкування підтверджено на Всесвітньому конгресі студентів, що відбувся в Празі 1946 року, і відтоді його відзначають щорічно.

Міжнародний день передчасно народжених дітей

17 листопада у світі відзначають Міжнародний день передчасно народжених дітей. Його засновано в 2009 році за ініціативи Європейського фонду з догляду за новонародженими дітьми.

Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються передчасно, у середньому це кожна 10-та дитина з народжених. Понад один мільйон із цих дітей помирають незабаром після народження, а багато хто страждає від різних видів фізичної та неврологічної інвалідності або має проблеми в навчанні. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей у світі.

До того ж, останніми роками відзначається стабільне зростання народження дітей раніше терміну. Як відомо, всі новонароджені діти є вразливими, але передчасно народжені - особливо, а проблема передчасних пологів залишається однією з проблем, недооцінюваних суспільством.

Уперше святкування Міжнародного дня передчасно народжених дітей відбулося 2009 року - цього дня у Відні на площі Святого Михайла професори університетської клініки Арнольд Полак та Анґеліка Берґер запустили в небо одночасно 500 білих кульок - відповідно до кількості передчасно народжених дітей, що народилися у Відні впродовж року. У 2010 році цей день був широко відсвяткований уже в 12 європейських країнах.

Сьогодні День передчасно народжених дітей стає популярною щорічною подією в багатьох країнах. Його мета - інформування суспільства про небезпеку та наслідки передчасних пологів, а також про профілактику та необхідність збереження повного терміну вагітності.

Всесвітній день вазектомії

Подія фокусується на ролі чоловіків у плануванні сім'ї. Вазектомія є однією з форм контрацепції. Свято має на меті розвіяти міфи про вазектомію, підвищити рівень обізнаності про цю процедуру та заохотити чоловіків брати на себе відповідальність за планування сім'ї.

Міжнародний день протидії булінгу

Відзначають у третю п'ятницю листопада. Це глобальна ініціатива, яку проводять двічі на рік (перший раз у лютому) з метою розв'язати нагальну проблему булінгу серед дітей, підлітків і дорослих. День створили двоє 12-класників із Нової Шотландії, які виступили проти булінгу, коли їхнього однокласника висміяли за те, що він любив носити рожеву сорочку.

Ще цього дня:

1913 - Панамським каналом проходить перше судно;

1921 - Закінчився поразкою Другий Зимовий похід Армії УНР. Волинська повстанська група генерал-хорунжого Юрка Тютюнника зазнала поразки під с. Малі Миньки на Житомирщині, усі полонені були розстріляні під Базаром;

1939 - Тисячі студентів Праги та їхні викладачі вийшли на вулиці міста, на знак протесту проти нацистської окупації, але їх заарештували та розстріляли або відправили до концтаборів. На згадку про цю подію Україна, згідно з Указом Президента, разом зі світовою спільнотою відзначає День студента;

1948 - Введено в експлуатацію газопровід Дашава - Київ, діаметром 500 мм і довжиною 509 км. Офіційний день заснування "Київтрансгазу";

1959 - Південноафриканська компанія "Де Бірс", Йоганнесбург, починає виготовлення штучних діамантів;

1964 - Велика Британія заявляє про свій намір заборонити експорт зброї до Південної Африки;

1971 - Військовий переворот у Північній Ірландії;

1989 - Поліція розігнала студентську демонстрацію в Празі, присвячену 50-річчю протестів проти нацистської окупації 1939 р. З цього фактично розпочалася "оксамитова революція", що повалила комуністичну владу в Чехословацькій Соціалістичній Республіці;

1989 - Беназір Бхутто обрали прем'єр-міністром Пакистану;

1994 - Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму (Постанова ВРУ № 250/94-ВР "Про виконання Постанови Верховної Ради України "Про політико-правову ситуацію в Автономній Республіці Крим"");

2000 - Україна ніколи не буде ядерною державою, заявив експрезидент України Леонід Кучма на зустрічі зі студентами Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка.

Церковне свято

Цього дня відзначається пам'ять святителя Григорія Чудотворця, який жив у 3 столітті в Малій Азії. Майбутній святитель народився в місті Неокесарія в язичницькій родині, але, здобувши чудову освіту, з юності прагнув до пошуку істинного сенсу життя. Істина відкрилася Григорію лише у Святому Євангелії, і молодий чоловік прийняв християнство.

Григорій вів благочестиве життя, утримував себе в чистоті й цнотливості, що викликало роздратування в його однолітків-язичників. Вони вирішили зганьбити юнака і підіслали до нього блудницю, яка почала вимагати з нього плату за нібито скоєний ним гріх. Однак, отримавши гроші, жінка впала на землю в припадку, а потім сама зізналася в обмані. Григорій звершив над грішницею молитву, і біси покинули її.

Пізніше Григорій пішов у пустелю, де хотів жити на самоті до кінця своїх днів. Однак йому судилося стати єпископом Неокесарії. Саме тоді він зробив багато праведних справ і прославився чудесами, за допомогою яких зціляв хворих, виганяв бісів, примиряв ворогуючих.

Іменини: Геннадій, Григорій, Захар, Іван, Михайло, Ян, Вікторія.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Генштаб ЗС України: авіація завдала ударів по десяти районах скупчення сил противника

ППО ліквідувала вісім "шахедів" із десяти, які атакували Україну вночі

Генштаб ЗСУ: На фронті відбулося 64 бойових зіткнення, на авдіївському напрямку відбито 19 атак противника

У нідерландському місті Лохем двоє робітників загинули внаслідок обвалення мосту

Китай скуповує російську нафту Sokol на тлі відмови індійських покупців

НКЦПФР погодила можливість бронювання для "БТС Брокер", "Драгон Капітал", ICU і ТЦБ "ПГІ"

Судді в Лондоні завершили слухання у справі Ассанжа, вердикт оголосять не раніше березня

25 країн-членів Організації американських держав ухвалили декларацію, присвячену дворіччю повномасштабного російського вторгнення в Україну

Україна і МВФ близькі до угоди про виділення $900 млн

Управління стратегічних комунікацій Генштабу ЗСУ презентувало документальний фільм "Опір і Єдність"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА