18:18 16.08.2018

Для притягнення особи до відповідальності за сприяння тероризму не потрібно рішення органів влади про визнання діяльності "ДНР" терористичною

3 хв читати

Колегія суддів другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду зробила висновок, згідно з яким для притягнення особи до кримінальної відповідальності за обвинуваченням у сприянні тероризму не потрібно рішення органів державної влади про визнання певної діяльності терористичною.

Як повідомляється на сайті "Судова влада", відповідну постанову від 5 липня 2018 року ВС ухвалив, розглядаючи касаційну скаргу прокурора на постанову Апеляційного суду Донецької області від 10 травня 2017 року в кримінальному провадженні за обвинуваченням уродженки Російської Федерації М. у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України (сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їхньої злочинної діяльності).

Так, згідно з вироком Дзержинського міського суду Донецької області від 15 лютого 2017 р. громадянку М. визнано винуватою в тому, що вона з метою сприяння учасникам злочинної організації встановила контакт з особою, яка перебувала у м. Горлівці Донецької області, і передавала цій особі інформацію розвідувального характеру щодо підрозділів Збройних сил України, розташованих у м. Торецьку та його околицях.

Водночас у повідомленні зазначено, що орган досудового розслідування пред'явив М. обвинувачення за ч.1 ст.258-3 Кримінального кодексу України (інше сприяння діяльності терористичної організації), проте суд першої інстанції перекваліфіковував її дії на ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України (заздалегідь не обіцяне сприяння учасникам злочинних організацій шляхом надання інформації), мотивуючи це відсутністю будь-якого рішення суду або нормативного акта, яким "ДНР" визнано терористичною організацією. З такою аргументацією погодився і Апеляційний суд Донецької області, залишивши вирок місцевого суду без змін.

"Проте, на думку ВС, Апеляційний суд не врахував такого. Поняття терористичної організації визначено в ст.1 закону України "Про боротьбу з тероризмом", а також ст. 28 Кримінального кодексу України. Терористична організація виділена як вид злочинної організації за спеціальною метою здійснення терористичної діяльності", - йдеться в повідомленні.

Таким чином, у разі встановлення в кримінальному провадженні передбачених законом ознак терористичної організації (наявність стійкого об'єднання трьох і більше осіб, розподіл функцій між цими особами тощо) та відповідної мети її діяльності (порушення громадської безпеки, провокації військового конфлікту та ін.) є підставою для визнання відповідної діяльності терористичною. При цьому таке визнання суд здійснює в конкретному провадженні на підставі наявних матеріалів.

"Існування окремого судового рішення, рішення органу законодавчої або виконавчої влади про визнання діяльності терористичною для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 258-3 Кримінального кодексу України не вимагається", - йдеться в постанові Верховного Суду.

Крім того, ВС звертає увагу на те, що Апеляційний суд Донецької області залишив без уваги те, що діяльність "ДНР" як терористичної організації підтверджується заявами Верховної Ради України та її зверненнями до міжнародних організацій, національним парламентам держав світу тощо.

ВС скасував постанову Апеляційного суду і призначив новий розгляд справи М. у суді апеляційної інстанції.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА