Столтенберг відмовив Ізраїлю у захисті в разі війни з Іраном

У разі війни Ірану з Ізраїлем НАТО не гарантуватиме захист Тель-Авіва. Про це в інтерв'ю журналу Spiegel заявив генсек альянсу Єнс Столтенберг.
Столтенберг підкреслив, що НАТО підтримує партнерські відносини з Ізраїлем. Однак Північноатлантичний договір має на увазі гарантії безпеки лише членам військово-політичного блоку, нагадав генсек організації. "Ізраїль є нашим партнером, але не є членом НАТО. Гарантії безпеки за статтею 5 (Північноатлантичного договору) не поширюються на Ізраїль", - заявив він.
Столтенберг особливо підкреслив, що НАТО не бере участі в процесі врегулювання на Близькому Сході і військових конфліктах в регіоні. "Це не наша робота", - пояснив він. Крім того, генсек альянсу визнав, що серед членів організації присутні розбіжності щодо майбутньої ядерної угоди з Іраном. Проте всі партнери по НАТО "однаково занепокоєні ракетною програмою Ірану і його діяльністю, такою як підтримка терористичних груп, що веде до нестабільності в регіоні", заявив Столтенберг.
Стаття 5 договору про створення НАТО, підписаного в 1949 році, присвячена колективному захисту членів альянсу. Згідно з цим положенням "збройний напад на одного або кількох членів НАТО в Європі або Північній Америці вважається нападом на них усіх". Таким чином, атака на одного з членів НАТО має на увазі початок війни з усіма членами організації.
Фактично стаття 5 договору вперше була введена в дію лише 11 вересня 2001 року, більш ніж через 50 років після підписання. Після атаки терористів на Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку, було прийнято рішення про колективну відповідь членів НАТО на напад на США. Відповідно до договору країни НАТО взяли участь в низці американських операцій, спрямованих проти терористичних структур, в тому числі і військової операції в Афганістані.
Конфронтація Ізраїлю з Іраном пов'язана з ракетно-ядерною програмою Тегерана і участю іранських військових у конфлікті в Сирії. Ізраїль неодноразово заявляв про нанесення ударів по позиціях іранських військових на сирійській території. У травні Тель-Авів звинуватив іранських військових в ракетному обстрілі ізраїльських військ на Голанських висотах, після чого по території Сирії було завдано удару ізраїльських ВПС.