Партії регіонів доведеться постійно мати справу з ситуативною більшістю у новому парламенті, вважають експерти
У новій Верховній Раді не буде стійкої більшості, і Партії регіонів доведеться постійно домовлятися з мажоритарниками про голосування за ті чи інші питання, прогнозують українські політичні експерти.
"Поки що, за найоптимістичнішими підрахунками, стійкої впевненої більшості у них немає. Так, виходять на цифру 230, але кожне голосування буде предметом торгу. Це страшний сон пана Льовочкіна (голови адміністрації президента України - ІФ), повертається ситуація, знайома з 2002 і 2003 років, коли щодо кожного голосування доводилося домовлятися з мажоритарниками", - сказав на прес-конференції в четвер у Києві керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.
При цьому він зазначив, що практично всі мажоритарники під час виборчої компанії обіцяли, що будуть створені фракції мажоритарників, які представляють регіони, і що вони не приєднуватимуться до "регіоналів". "Так, є більш потужні спонукальні мотиви і засоби вплинути на їхній вибір, але це мажоритарники, їм ж треба буде спілкуватися з людьми, приїжджати на цей округ. Ці люди опиняються на страшному шпагаті", - додав А.Золотарьов.
Крім того, політолог вважає, що Партії регіонів буде складно домовитися про створення більшості з іншими партіями. "На тлі сформованої після виборів ситуації домовитися з "УДАРом" буде важко. Комуністи чітко позначили свою позицію, що Компартія - самодостатній гравець, і оскільки у Верховній Раді присутні партії, з якими у них немає ніяких спільних ідеологічних інтересів, то і входити в більшість вона не буде", - пояснив він.
У свою чергу президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов упевнений, що "Свобода" і "Батьківщина" спільно діятимуть у парламенті, оскільки мають відповідні домовленості. "УДАР" ж чітко себе сьогодні позиціонує серед опозиціонерів. З вуст Віталія Кличка навіть прозвучали на мітингу біля ЦВК незвичні слова про відставку президента Віктора Януковича", - зазначив він.
На його думку, в новому парламенті будемо чітка опозиційна меншість у складі близько 180 депутатів. "І не буде у нас чітко визначеної більшості, буде ситуативна більшість, під кожне голосування. Потрібно буде згадати всім діячам із Банкової про досвід 2001, 2002, 2003, 2004 років. Але зараз ситуація трохи змінилася, тому що всі самовисуванці хочуть "пряник", а Партія регіонів поки що їм пропонує лише "батіг", - сказав І.Жданов.
Політолог наголосив, що кожне спільне голосування з Партією регіонів депутатам-одномандатникам доведеться пояснити своїм виборцям. "Якщо проголосує з Партією регіонів за якийсь законопроект, то обов'язково приїде і скаже, що він домігся виділення з держбюджету грошей на будівництво школи, наприклад", - пояснив він.
І.Жданов вважає, що складно прогнозувати, хто з депутатів опозиційних партій може стати "тушками". Зокрема, він пояснив це тим, що "людині в душу не зазирнеш", і до того ж політики не завжди керуються раціональними мотивами у своїх рішеннях. "Є приклад людей, які витримали шалений тиск у 2003 і 2004 роках, не перейшли на бік Януковича, Кучми і не стали "тушками", але в 2011 році перейшли", - нагадав він.
Крім того, експерт звернув увагу на існування стримувального фактора для процесу "тушкування" - президентських виборів 2015 року. "Кожен з мажоритарників, кожен зі "списочників" намагатиметься влитися в команду майбутнього президента України. Хто ж це буде - сказати зараз складно", - сказав він.
Експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології Денис Кирюхін вважає, що найбільш вірогідним варіантом, до якого зараз, очевидно, прагне Партія регіонів, - намагання у різний спосіб "загнати" самовисуванців у свою фракцію. Але він зазначив, що мажоритарники-самовисуванці або безпартійні дійсно мають враховувати думку своїх виборців, якщо хочуть бути переобраними у майбутньому, а багато хто з них перемогли в тих округах, де рівень підтримки Партії регіонів достатньо низький.
Д. Кірюхін вважає, що "регіонали", можливо, змушені будуть піти на сценарій домовленостей із депутатськими групами. "Це найменш стабільна більшість, але досить ефективна. І кілька політиків готові формувати такі групи, наприклад, Петро Порошенко. Вже формується взаємодія між партією влади і майбутніми депутатськими групами. З одного боку, так буде простіше домовлятися, але з іншого - це змушуватиме Партію регіонів постійно жити в форматі "човникової дипломатії". Буде складна парламентська робота з пошуку голосів практично на кожне важливе рішення", - сказав він.
Найбільш малоймовірним сценарієм експерт вбачає об'єднання в більшість Партії регіонів, комуністів та кількох мажоритарників-самовисуванців. При цьому він зазначив, що така модель була б найбільш стабільною й ефективною, за винятком голосування щодо низки питань з огляду на особливу позицію КПУ.