Опитування: 47% українців продовжують надавати фінансову допомогу армії та постраждалим від війни, 34% - зменшили донати, 9% - збільшили
47% опитаних українців, які надавали фінансову допомогу армії, ВПО або постраждалим від війни, 2024 року роблять це в тих самих обсягах, що 2022-го, 34% констатували зменшення суми донатів, причиною називають зниження доходів, корупційні скандали та історії про шахрайство під виглядом збору коштів.
Про це свідчать дані загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 8 до 15 серпня 2024 року.
"Більшість тих, хто після повномасштабного вторгнення надавав саме фінансову допомогу армії, ВПО або постраждалим від війни, продовжують жертвувати кошти й надалі. Трохи менше ніж половина (47%) тих, хто робить пожертви з 2022 р., роблять це в тих самих обсягах, що й рік тому, тоді як для 34% респондентів обсяги їхніх донатів стали меншими. Водночас 9% із тих, хто надавав фінансову допомогу після вторгнення, зараз жертвують більше, ніж рік тому", - ідеться в пресрелізі за підсумками дослідження, опублікованому на сайті Фонду "Демократичні ініціативи" в четвер.
"Найпоширенішою причиною зменшення обсягів пожертв більшість респондентів називають зниження рівня їхніх доходів і заощаджень - це 61% серед тих, хто раніше брав участь у фінансовій допомозі армії, ВПО та/або постраждалим від війни, але останнім часом робив менше пожертв, ніж рік тому", - йдеться в повідомленні.
Другою за поширеністю причиною (для 35%) стали корупційні скандали в органах влади, які знизили мотивацію респондентів жертвувати власні кошти, доки бюджетні кошти витрачаються неефективно. Для кожного четвертого (26%) з тих, хто почав жертвувати менше, причиною були оприлюднені історії про шахрайство під виглядом збору коштів. 16% також зазначили, що стали менше довіряти тим людям/організаціям, яким раніше робили пожертви.
Опитування проводили за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового добору на перших етапах формування вибірки та квотного методу добору респондентів на заключному етапі. Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводили опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.