Президент Фінляндії підписав закон, який дасть змогу відкрити прикордонні переходи на кордоні з РФ
Президент Фінляндії Александр Стубб підписав у вівторок закон про відмову біженцям у в'їзді, який одночасно дасть змогу відкрити прикордонні переходи на кордоні з РФ.
"Я розумію правову і людську напруженість, пов'язану із законом. Дискусія демонструє тверду прихильність фінів національній безпеці та верховенству закону", - написав Стубб у соцмережі, коментуючи закон, який розглядають як надзвичайний і суперечливий, бо він іде врозріз із деякими положеннями Конституції.
Він закликав, попри різні думки, "підтримувати атмосферу діалогу".
Найбільша зміна, внесена законом, полягає в тому, що особам, які шукають прихистку і хочуть в'їхати до Фінляндії, може бути заборонено в'їзд до країни або їх може бути видворено з неї у виняткових випадках. Заяви про надання прихистку більше не потрібно буде приймати від усіх охочих на східному кордоні.
Проти закону, зокрема, виступають експерти, які вважають, що закон суперечить міжнародному праву та договорам про права людини.
Документ, який також називають "законом про депортацію", спрямований на запобігання масового в'їзду до країни прохачів прихистку, організованого іншими державами.
Прикордонній охороні буде дозволено перешкоджати в'їзду або видворяти з країни осіб, які шукають прихистку. Мігранти можуть бути повернуті до РФ без права оскарження. Виняток стосуються прохачів прихистку з особливих причин. До них належать, наприклад, молодий вік біженця, хвороба, інвалідність або переслідування в РФ.
Водночас набуття чинності законом дасть змогу відкрити пункти пропуску людей через фінляндсько-російський кордон. Однак графіка відкриття пропусків поки що не повідомляють.
Парламент схвалив закон у п'ятницю 167 голосами проти 31.
Влада Фінляндії у 2023-2024 р.р. неодноразово ухвалювала рішення про закриття всіх восьми пасажирських переходів на східному кордоні, мотивуючи це нібито організованим російською стороною масовим пропуском до фінського кордону мігрантів із третіх країн. Вони розглядають це як "гібридні атаки" з боку РФ і загрозу безпеці.
Наразі всі пункти пропуску на сухопутному кордоні з РФ, за винятком переходу для вантажних перевезень на залізничній станції Вайніккала, закриті. Також закрито водні прикордонні переходи. На початку квітня уряд повідомив, що залишить закритим кордон із РФ "аж до подальшого повідомлення".