10:57 23.05.2022

Із публічних бібліотек треба буде вилучити понад 100 млн пропагандистських книжок, зокрема й російську класику – директорка УІК

3 хв читати
Із публічних бібліотек треба буде вилучити понад 100 млн пропагандистських книжок, зокрема й російську класику – директорка УІК

Директорка Українського інституту книги Олександра Коваль припускає, що з публічних бібліотек необхідно вилучити понад 100 млн примірників пропагандистських книжок, зокрема й російську класику.

"Доки триває процес підготовки нормативних документів, це важко передбачити (скільки триватиме процес вилучення – ІФ). Але, за моїми підрахунками, у фондах публічних бібліотек наразі може бути понад 100 млн примірників літератури, яка потребуватиме вилучення. Звісно, хочеться це зробити швидше, але було б добре, якщо хоча б ідеологічно шкідлива література, видана за радянських часів (до речі, двома мовами, російською та українською), якої дуже багато, а також російська література антиукраїнського змісту були вилучені до кінця року", - сказала Коваль в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

За її словами, насамперед йдеться про вилучення з публічних бібліотек книжок антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики.

"У друге коло вилучення потраплять книжки сучасних російських авторів, видані в Росії після 1991 року. Причому, ймовірно, різних жанрів, у тому числі і книжки для дітей, і любовні романи, і детективи. Це очевидна вимога часу. Хоча я розумію, що вони можуть мати попит", - зазначила вона.

На запитання, чи передбачає цей процес вилучення з бібліотек так званої російської класики, директорка УІК заявила, що в цьому питанні багато опонентів, але, на її думку, ніхто не наводить жодних аргументів, чому цього не можна робити.

"Усі ми читали ці книжки, у мої шкільні роки була суцільна російська класика, яка вважалася вершиною світового письменства. За рахунок того, що ми досить посередньо знали світову класику, багато хто залишився з переконанням, що це справді та література, без якої неможливо розвинути інтелект та естетичні відчуття, бути освіченою людиною. Насправді, це не так", - зазначила Коваль.

На її думку, саме такі російські поети та письменники, як Олександр Пушкін та Федір Достоєвський, заклали основи "руского міра" та російського месіанства.

"Це насправді дуже шкідлива література, вона може дійсно впливати на погляди людей. Тому моя особиста думка, що ці книжки також мають бути вилучені з публічних і шкільних бібліотек. Вони, напевно, мають залишитися в університетських і наукових бібліотеках для вивчення фахівцями коренів зла і тоталітаризму", - наголосила Коваль.

Щодо наукових бібліотек та профільної наукової літератури, автори якої можуть мати антиукраїнську позицію, то, на думку голови УІК, якщо наукова книжка без ідеологічного підтексту, то немає причин вилучати її в першу чергу, доки не буде створено якусь заміну українськими або іноземними авторами.

"З іншого боку, я не думаю, що під час війни ми маємо залишати доступ до творів авторів, які стоять на антиукраїнській позиції. Бо, читаючи їх, ми, можливо, висловлюємо схвалення їхній позиції. Але це все тонкі матерії", – додала вона.

Говорячи про поповнення бібліотечних фондів, Коваль зазначила, що у важкий післявоєнний час нереально буде закуповувати нормативну кількість примірників. За її словами, після вилучення російської пропагандистської літератури у фондах бібліотек залишиться близько 100 млн книжок, що становить приблизно половину від сьогоднішнього, і поповнення відбуватиметься поступово. Допомогти цьому могли б і громадськість, і кошти від міжнародних інституцій, "можливо, вдасться організувати народну толоку і зібрати якісні книжки останніх років видання", вважає Коваль.

Як повідомлялося, Міністерство культури та інформаційної політики України працює над вилученням пропагандистської російської літератури з українських бібліотечних фондів, щоб замінити її якісною україномовною літературою та книжками українських видавництв.

Міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко заявляє, що вилучені з українських бібліотечних фондів пропагандистські російські книжки можуть піти на макулатуру.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Зеленський на зустрічі з Байденом має намір говорити про можливі результати 2024 року

Зеленський: війна Росії проти України – атака проти історичного повороту 1989 року

Російські війська за минулий день обстріляли вісім громад Сумської області

В ОДЕСІ ВИБУХИ, ПОПЕРЕДНЬО РОБОТА ППО - ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛИ

Умєров подякував Великій Британії та Норвегії за лідерство у створенні Коаліції морських сил та засобів на підтримку України

Єврокомісія у вівторок представить проєкт рішення про використання доходів від заморожених російських активів для потреб України

Польські перевізники перегородили дорогу на ПП "Дорогуськ" після заборони протесту

Посли країн ЄС відвідали Закарпаття - Матернова

Зеленський у США провів зустріч із главою Пентагону та головою Об'єднаного комітету начальників штабів

Зеленський привітав Туска з обранням прем'єр-міністром Польщі

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА