ЄС підтвердить західнобалканським країнам обіцянку прийняти їх в Союз, але без гарантій термінів
Європейський союз підтвердить західнобалканським країнам обіцянку прийняти їх до ЄС, запропонує їм інвестиційний пакет у 30 млрд євро, допомогу в боротьбі з COVID-19, але повторить, що терміни вступу залежать від просування реформ і здатності самого союзу "переварити" новачків.
Лідери 27 країн-членів ЄС та шести держав і територій регіону Західних Балкан збираються в середу на саміт у словенському курортному містечку Брдо-при-Кранью.
"На шляху розширення ЄС є багато проблем, оскільки це складний процес з безліччю необхідних складових", - сказав напередодні на брифінгу в Брюсселі високопоставлене європейське джерело.
Він зазначив, що потрібні реформи, які в останні двадцять років йдуть у країнах-кандидатах не без проблем. Потрібно вирішити двосторонні суперечки між країнами регіону. Потрібно доброзичливе ставлення до прийому новачків у країнах-членах ЄС. У Брюсселі давно схвалено рішення почати переговори про вступ з двома країнами, з якими вони ще не розпочаті: з Албанією і Північної Македонією. Але сьогодні це неможливо через суперечності.
У саміті беруть участь лідери країн регіону, які мають офіційний статус кандидатів в ЄС: Албанії, Сербії, Чорногорії, Північної Македонії. А також потенційних кандидатів: Боснії і Герцеговини і частково визнаного Косово.
На порядку денному зустрічі у верхах - підтвердження європейської перспективи Західних Балкан, яка залишається спільним стратегічним вибором країн регіону і самого ЄС, розвиток співробітництва та соціально-економічне відновлення регіону в контексті пандемії, реалізація Економічного та інвестиційного плану (EIP), який містить інвестиційний пакет у 30 млрд євро на наступні сім років.
ЄС мобілізував пакет на безпрецедентну суму в 3,3 млрд євро для підтримки охорони здоров'я і соціально-економічного відновлення Західних Балкан. Він обіцяв забезпечити країнам регіону не менші, ніж у країнах ЄС, можливості вакцинації від COVID-19.
На засіданні до лідерів приєднаються представники Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), Світового банку (СБ) і Ради регіональної співпраці. Учасники вивчать перспективи подальшої співпраці з політичних питань і питань безпеки.