Асоціація IT Ukraine, "Прометеус" та Мінсоцполітики пропонують безкоштовні онлайн-курси для працевлаштування інвалідів в IT
Міністерство соціальної політики підписало меморандум про працевлаштування осіб з інвалідністю з Асоціацією "Інформаційні технології України" (IT Ukraine) та Громадською організацією "Прометеус", який передбачає безкоштовне онлайн-навчання професії ІТ-спеціаліста.
"Цей проект дає можливість для системних змін у навчанні осіб з інвалідністю. На сьогодні держава витрачає на це багато грошей, але є підстави вважати, що це неефективно", - повідомив під час підписання меморандуму в Києві радник міністра соціальної політики Денис Мацуй.
За його словами, минулого року Центр реабілітації був профінансований на 20 млн грн і навчив 724 людини. "Тобто, навчання однієї людини коштувало близько 30 тис. грн. Але подивимося на професії: бджоляр, оператор комп'ютерного набору, кур'єр тощо. Сьогоднішній меморандум - це можливість для людей з інвалідністю стати айтішником, причому абсолютно безкоштовно", - пояснив Мацуй.
Віце-президент Асоціації IT Ukraine Максим Почебут зазначив, що в асоціації є багато компаній, зацікавлених у працевлаштуванні осіб з інвалідністю. "У нас навіть офісний простір, який нині будується, адаптований під потреби осіб з інвалідністю", - додав він.
Міністр Юлія Соколовська уточнила, що після 14 тижнів навчання особи з інвалідністю, які успішно склали тести, отримають сертифікат і зможуть взяти участь у конкурсах на вакантні посади в IT-компаніях України.
"Програма навчання складатиметься з двох основних курсів та двох-трьох додаткових на вибір. Серед основних - курс "CS 50 Основ програмування" від Гарвардського університету, що вважається найкращим курсом для оволодіння комп'ютерною майстерністю у світі", - повідомив співзасновник "Прометеус" Іван Примаченко. За його словами, програма навчання адаптована для людей з інвалідністю, зокрема порушеннями зору та слуху.
Початок навчання - 5 березня, зареєструватися можна на сайті проекту https://education.msp.gov.ua/ або на платформі "Прометеус".
Загалом в Україні 2,7 млн людей з інвалідністю, з яких більше ніж половина - 1,4 млн - мають III групу інвалідності, яка дає їм змогу працювати. За умови пристосування робочих місць для потреб людини з інвалідністю частина осіб з II та I групою інвалідністю можуть працювати на робочому місці або віддалено.
Згідно із законом "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 1991 року, підприємства, організації та фізичні особи, що використовують найману працю, із середньообліковою чисельністю штатних працівників від 8 до 25 осіб мають забезпечити одне робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю. Якщо цей показник становить 25 і більше осіб, то норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю збільшиться до 4%.
У разі якщо підприємство порушує цей норматив, воно щорічно сплачує до Фонду соціального захисту інвалідів середню річну зарплату за кожне незаповнене робоче місце для осіб з інвалідністю. Для підприємств із кількістю працівників від 8 до 15 осіб плата становить половину середньої річної зарплати. Виняток зроблено лише для підприємств, установ та організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.