19:37 05.12.2024

Країни ЄС планують створити фонд у 500 млрд євро для фінансування оборонних проєктів

3 хв читати
Країни ЄС планують створити фонд у 500 млрд євро для фінансування оборонних проєктів
Фото: elements.envato.com

У ЄС розробляють механізм, що дає змогу залучити щонайменше 500 млрд євро до фонду з фінансування спільних оборонних проєктів і закупівель озброєнь, повідомляє в четвер Financial Times (FT) із посиланням на джерела.

"Шість осіб, пов'язаних із цими переговорами, заявили FT, що фінансова схема, в якій зможуть брати участь, зокрема, не країни ЄС, набуває популярності серед ключових країн Євросоюзу. Точні цілі для залучення позикових коштів ще треба узгодити, однак, за словами джерел, буде потрібно понад 500 млрд євро", - інформує газета.

Її джерела уточнили, що точної суми фонду не визначено, але йдеться про 500 млрд євро щонайменше: цей показник називала голова Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн, говорячи про потреби на наступне десятиліття у сфері безпеки.

За даними видання, в ЄС вивчали раніше різні способи профінансувати оборонні витрати, проте в підсумку зупинилися на ідеї фонду за участю різних країн. Присутність у ньому буде добровільною, до нього зможуть підключитися країни поза Союзом. Технічну роль у проєкті має відігравати Європейський інвестиційний банк.

За інформацією FT, ЄС поділився планами з Британією: там ініціативу привітали, але поки що не дали згоди на участь. Джерела зазначили, що Фінляндія, Нідерланди та Данія підтримали ідею. Однак позиція ФРН поки що незрозуміла. Можливо, вона визначиться після парламентських виборів у лютому 2025 року. "Все ще не ясно, як на це все дивиться Берлін", - заявив співрозмовник газети.

Прем'єр Греції Кіріакос Міцотакіс заявив FT, що в ЄС зростає усвідомлення необхідності витрачати більше на оборону, створити спільний механізм фінансування оборонних витрат у зв'язку з викликами на адресу безпеки Європи та перемогою на президентських виборах у США Дональда Трампа. За словами Міцотакіса, ФРН і Франція найбільше виграють від зростання оборонних витрат у ЄС, так само як Італія та Іспанія.

FT зазначає, що кошти з фонду можуть витратити на такі спільні проєкти, як спільна система ППО, про яку говорили в Афінах і Варшаві. У Брюсселі розраховують, що колективні закупівлі озброєнь спонукають оборонні компанії робити довгострокові вкладення у виробництво. Проте дискусії про те, як витратити фінанси після їх збору, тривають. "Ми не проти того, щоб виділити більше грошей на оборону. Але пріоритет - точно визначити, на що ми витратимо гроші", - пояснила виданню неназвана офіційна особа.

Наприкінці листопада фон дер Ляєн заявила, що цілі ЄК у сфері оборони мають відповідати серйозності нових загроз. "Тому в перші 100 днів ми виступимо з "Білою книгою" про майбутнє європейської оборони. Я можу вас запевнити, що безпека Європи завжди буде пріоритетом цієї комісії", - сказала вона.

Фон дер Ляєн назвала такі завдання ЄК нового складу: "Нам потрібен єдиний ринок для оборони. Нам потрібно зміцнити оборонну промислову базу. Нам потрібно поліпшити нашу військову мобільність. І нам потрібні спільні європейські проєкти з оборони".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

СБУ затримала під час спроби втечі за кордон відомого адвоката з м.Дніпра, який коригував ракетні удари РФ

Обстріли окупантів забрали життя жителя Донеччини, ще троє поранені - обладміністрація

Житлові будинки пошкоджені збитими дронами в Київській області

Бійці ССО понад 8 годин стримували наступ солдатів КНДР, знищивши 21 і поранивши 40 північнокорейських військових

Трамп має намір особисто контролювати мирні переговори щодо України, попри наявний у Келлога план, - ЗМІ

Україні потрібно щонайменше 200 тис. миротворців для гарантій безпеки - Зеленський

Питання України в НАТО залежить від позиції Трампа - Зеленський

Зеленський у День Соборності: У слові "разом" - прихована сила українців

Україна не визнає окуповані території частиною РФ - Зеленський

У Херсонській області через російські обстріли поранено 11 осіб і одна загинула

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА