ВАКС відмовив у закритті справи "Роттердам+"
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив захисту колишніх і теперішніх посадовців Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), у закритті справи щодо застосування формули "Роттердам+", унаслідок якої споживачі електроенергії протягом 2016-2019 років переплатили понад 39 млрд грн.
"Колегія суддів ВАКС відмовила у задоволенні клопотань сторони захисту про закриття кримінального провадження стосовно осіб, серед яких колишні та чинні посадовці Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та посадовці групи приватних теплогенеруючих компаній, які причетні до запровадження та застосування так званої формули Роттердам+, внаслідок чого споживачі електроенергії протягом 2016-2019 років переплатили понад 39 млрд грн", - ідеться в повідомленні.
Так, сторона захисту у своїх клопотаннях відзначала порушення принципу non bis in idem (заборона повторного притягнення до кримінальної відповідальності за одне й те саме правопорушення), а також на підстави, визначені в п.п. 9-1, 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
"Заслухавши доводи сторін, суд підтримав позицію прокурора САП та відмовив у задоволенні клопотань сторони захисту", - наголошується в повідомленні.
Наступне засідання у справі призначено на 12 грудня 2024 року.
Як повідомлялося, на початку січня 2024 року антикорупційні органи України скерували до суду другий епізод справи "Роттердам+" за обвинуваченням 14 осіб, причетних до запровадження та дії формули "Роттердам+".
Перший, за підозрою шістьох осіб, у зв'язку з незаконною переплатою понад 19 млрд грн протягом 2016-2017 років, у березні 2023 року скерували до суду.
Серед обвинувачених за другим епізодом двоє колишніх голів Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг (НКРЕКП), шестеро колишніх членів НКРЕКП, двоє нинішніх членів, один нинішній і колишній працівник комісії, а також двоє нинішніх посадовців групи приватних теплогенерувальних компаній.
Розслідування стосовно ще одного колишнього працівника НКРЕКП було виділено в окреме кримінальне провадження.
Шестеро з цих осіб, які, як встановило слідство, усвідомлено взяли участь у злочині, отримали нові підозри за ч. 2 ст. 364 КК України. Дії членів НКРЕКП, які, не розібравшись, голосували за затвердження формули "Роттердам+", кваліфікували за ч. 2 ст. 367 КК України.
У формулу "Роттердам+" було закладено витрати, яких насправді не існувало, а саме, на транспортування вугілля національного виробника до теплових електростанцій із порту в Роттердамі. У результаті це призвело до зростання тарифів на електроенергію для промислових споживачів.