Ексголові КС Тупицькому й правоохоронцям, які переправляли його за кордон, повідомлено про підозри - ДБР
Правоохоронці повідомили колишньому голові Конституційного Суду України, а також працівнику Державної прикордонної служби України та заступнику начальника одного з районних відділів правоохоронного органу на Заході Україні про підозри в організації незаконного переправлення громадян через державний кордон, повідомляє пресслужба Державного бюро розслідувань.
"Зокрема, правоохоронець створив організовану групу, яка переправляла військовозобов'язаних чоловіків через державний кордон і підшукувала охочих скористатися їхніми послугами. З цією метою він найняв водія, який перевозив чоловіків за межі України автомобілями через пропускні пункти, де працювали члени цього угруповання", - йдеться в повідомленні.
Як встановило слідство, підозрюваний особисто контролював, щоб прикордонники пропускали ці автомобілі без перевірки документів у пасажирів й огляду транспортного засобу. Документи перевіряли лише у водія, і лише його вносили до бази даних осіб, які перетнули державний кордон України.
За межами пункту пропуску водій виходив з автомобіля, передавав керування особі, яку він щойно незаконно вивіз з України, після чого повертався назад в Україну пішки, де отримував винагороду від правоохоронця.
Автомобіль при цьому з незаконно переправленими громадянами України їхав далі і вже офіційно в'їжджав до сусідньої держави.
"За цією схемою в березні 2022 року покинув Україну і колишній голова Конституційного Суду України, щоб сховатися від кримінальної відповідальності за вчинення низки злочинів у сфері правосуддя. При цьому він сприяв незаконному перетину кордону ще двом громадянам, які їхали з ним в автомобілі", - повідомляє ДБР.
За результатами міжнародного правового співробітництва від правоохоронних органів Угорщини отримано відомості щодо осіб, які в такий спосіб без проходження в Україні прикордонного та митного контролю офіційно в'їхали до цієї держави.
Колишньому голові Конституційного Суду повідомлено про підозру в незаконному переправленні громадян через державний кордон за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 332 КК України), а правоохоронцю та прикордоннику - за частиною третьою цієї ж статті.
Досудове розслідування триває, вживають заходів для обрання запобіжних заходів підозрюваним і притягнення інших осіб до кримінальної відповідальності.
У ДБР не називають імені ексголови КС, однак у ЗМІ з'явилися повідомлення, що йдеться про Олександра Тупицького.
Як повідомлялося, у вересні 2022 року ДБР розпочало розслідування за фактом організації співробітниками правоохоронних органів і цивільними особами незаконного переправлення через кордон одного з фігурантів "Віденської тероборони", ексголови Конституційного Суду України Олександра Тупицького.
"Під час досудового розслідування слідчі ДБР встановили, що він залишив межі України без проходження передбаченого законодавством прикордонного та митного контролю і без перевірки документів, що надають право на виїзд за кордон. Також не була з’ясована наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження Тупицькому в праві виїзду за кордон", - йшлося в повідомленні.
Зафіксовано перебування Тупицького в Австрії в центрі Відня поруч з автомобілем, зареєстрованим на дружину. За інформацією Державної прикордонної служби, у законний спосіб Тупицька державний кордон України не перетинала.
Тупицького було оголошено в міжнародний розшук 27 травня 2022 року. Його обвинувачують у завідомо неправдивих показаннях, поєднаних зі штучним створенням доказів захисту (ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України), та підкупі свідка з метою надання завідомо неправдивих показань (ст. 386 КК), йому загрожує до п’яти років позбавлення волі.
Слідство встановило, що в жовтні 2018 року в одному з кафе міста Києва він, обіймаючи тоді посаду заступника голови КС, підкупив свідка в кримінальному провадженні. Крім того, у 2018 і 2019 рр. він давав неправдиві свідчення у справі протиправного заволодіння майновими активами "Зуївського енергомеханічного заводу" (Зугрес Донецької обл.).