06:47 05.08.2024

5 серпня: Яке сьогодні свято, все про цей день

4 хв читати
5 серпня: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 894 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 894 RUSSIAN AGRESSION

5 серпня відзначають Міжнародний день світлофора, Всесвітній день устриць, День свіжого дихання, День спідньої білизни.

Православна церква - передсвято Преображення, святого мученика Євсигнія.

Міжнародний день світлофора

Міжнародний день світлофора відзначають 5 серпня на честь події, що сталася 1914 року. Цього дня в американському місті Клівленді з'явився перший попередник сучасних пристроїв. Він мав червоний і зелений ліхтарі, а під час перемикання світла видавав звуковий сигнал.

Утім, найперший світлофор винайшов британець Джей Найт ще у 19 столітті. Цей апарат було встановлено біля будівлі парламенту в Лондоні 1868 року. Через три роки його ліхтар вибухнув і поранив поліцейського. Після цього про світлофор забули майже на 50 років - до 1910 року, коли було розроблено і запатентовано перший автоматичний світлофорний пристрій із ліхтарями двох кольорів.

Триколірні світлофори, схожі на сучасні, вперше побачили жителі Детройта і Нью-Йорка 1920 року. Згодом пристрої стали популярними в різних містах Америки та Європи.

Всесвітній день устриць

5 серпня щорічно відзначають Всесвітній день устриць. Уперше цей день почали проводити у США, де був він національним.

Нині устриці вважаються делікатесом, але раніше, у XVI-XVII століттях, у Франції, Великій Британії цей молюск був їжею бідняків. Хоча в Італії устриці споживали і багатії. Тут цей продукт набув слави через любовні подвиги та репутацію Казанови, який, за розповідями інших, з'їдав на сніданок півсотні цих молюсків. Тоді устриці вважалися афродизіаком, пізніше світові вчені цей факт підтвердили.

День спідньої білизни

Заснований в Америці за ініціативи компанії Freshpair, яка цю білизну і продає. Компанія 2013 року організувала в Нью-Йорку цікавий марафон з метою побити світовий рекорд Гіннеса. Фішка рекорду в тому, що він регламентує найбільшу кількість людей, яка зібралася разом в одному місці в білизні. Того року на Таймс-сквер зібралося понад 800 осіб, але цього було недостатньо для встановлення нового рекорду. Події не сталося, але з'явилося свято.

Ще цього дня:

1924 - У Туреччині заборонено багатоженство;

1963 - Міністри закордонних справ Великої Британії, СРСР і США підписали договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою;

1965 - Розпочалася війна між Індією та Пакистаном;

1991 - Сергій Бубка встановив світовий рекорд, стрибнувши з жердиною на 6 м 10 см;

2022 - Засновано Відзнаку Президента України "За оборону України".

Пам'ятні дати:

180 років від дня народження Іллі Юхимовича Рєпіна (1844-1930), відомого художника-живописця, народженого в Україні;

125 років від дня народження Бориса Дмитровича Антоненка-Давидовича (справж. - Давидов, іноді Давидів) (1899-1984), українського письменника, прозаїка, драматурга, публіциста, критика, поета, перекладача, мовознавця, літературознавця, громадського діяча, учасника національно-визвольних змагань 1917-1920-х рр. та дисидентського руху опору. Дату народження подано за ЕСУ, ЕІУ, Міжнародним біографічним словником дисидентів країн Центральної та Східної Європи й колишнього СРСР, даними віртуального музею "Дисидентський рух в Україні" та Українського інституту національної пам'яті; за іншими даними народився 04.08.1899 р.;

125 років від дня народження Федора Євтихійовича Злидня (1899-1938), українського письменника, журналіста доби Розстріляного відродження;

90 років від дня народження Василя Михайловича Лиса (1934), українського прозаїка, журналіста, публіциста;

80 років від дня народження Галини Дмитрівни Кошарської (1944), української літературознавиці, публіцистки, перекладачки (Австралія).

Церковне свято

Святий Євсигній, пам'ять якого відзначається сьогодні, народився в Антіохії в середині 3 століття. Протягом шести років він служив у римських військах - при імператорах Діоклетіані, Максиміліані Геркулі, Констанції Хлорі, Костянтині Великому. За переказами, одного разу Євсигній став свідком явлення на небі Хреста, складеного із зірок. Цей знак обіцяв йому перемоги у всіх битвах.

У похилому віці святий покинув службу і пішов на свою батьківщину, де проводив час у молитвах, пості та відвідуванні храмів. Коли на престол зійшов Юліан Відступник, який спробував відродити язичництво, Євсигнія за доносом привели до нього на суд. Святий викрив імператора в злочинах проти Христа і поставив йому за приклад іншого правителя - Костянтина Великого, який був добрим християнином. Євсигнію на той час було вже 110 років, проте розгніваний Юліан не пощадив його старості й наказав стратити.

Іменини: Юхим, Іван, Марія, Дарина, Христина.

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА