22:00 24.06.2018

Правозахисники вимагають відхилити законопроект №6688 щодо зміни законодавства в забезпеченні інформаційної безпеки

4 хв читати
Правозахисники вимагають відхилити законопроект №6688 щодо зміни законодавства в забезпеченні інформаційної безпеки

Законопроект №6688 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інформаційної безпеки України" порушує свободу вираження поглядів і має бути відхилений Верховною Радою, вважають директор Харківської правозахисної групи (ХПГ) Євген Захаров та виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

"Ми стверджуємо, що він (законопроект - ІФ) порушує свободу вираження поглядів, яка гарантується статтею 34 Конституції України та статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, і інші міжнародні стандарти прав людини і вимагаємо його відхилення парламентом", - йдеться в спільній заяві Є.Захарова та О.Павліченка, опублікованій на сайті ХПГ.

Вони вважають, що під пропоноване авторами законопроекту розширення поняття технологічного тероризму підпадає будь-яка дискусія, з використанням Інтернету, яка ведеться з метою вплинути на рішення суб'єктів владних повноважень.

"Законопроект, на нашу думку, є неприйнятним, оскільки він руйнує основи політичної свободи і демократії. Під наведене визначення технологічного тероризму підпадає будь-яка дискусія про рішення суб'єктів владних повноважень з метою впливу на такі рішення, якщо вона відбувається з використанням мережі Інтернет. Однак залучення суспільства до процесу прийняття рішень суб'єктами владних повноважень є суттю демократичної держави, яке забезпечується через свободу вираження поглядів. Оскільки розповсюдження інформації про рішення, дії (бездіяльності) суб'єктів владних повноважень з метою привернення уваги суспільства до подій, які впливають на життя людей і їх благополуччя, є обов'язком медіа, запропоновані положення законопроекту підривають саму суть свободи вираження поглядів, заперечують її як таку", - йдеться в заяві.

Є.Захаров і О.Павліченко вважають також неприйнятним запропонований законопроектом порядок тимчасового блокування (обмеження) доступу до інформаційного ресурсу (сервісу).

"Фактично, на розсуд слідчого, прокурора або судді покладено вирішення, є певна інформація забороненою, чи ні. Відповідно до запропонованих змін, тимчасове блокування (обмеження) доступу до певного (ідентифікованого) інформаційного ресурсу (сервісу) може бути скасовано постановою слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового розгляду за клопотанням прокурора, підозрюваного або обвинуваченого, якщо в подальшому застосуванні цього заходу відпала необхідність. Максимальний термін блокування при цьому не обмовляється. Тому процесуальне право на оскарження застосування тимчасового блокування (обмеження) доступу власником і / або розпорядником ресурсу, а так само і будь-яких третіх осіб, в тому числі операторів, провайдерів телекомунікацій виглядає ілюзорним", - йдеться в заяві.

Її автори вважають, що ці норми відкривають можливості для свавілля з боку державних органів.

"Як видається, проект фактично ініціює введення в мережі Інтернет державної цензури, яка не буде підконтрольна і відповідальна перед громадськістю. Причому така цензура буде здійснюватися за рахунок якраз самих громадян, адже зростання витрат операторів і провайдерів телекомунікацій, призведе до компенсації їх через збільшення тарифів для користувачів", - йдеться в заяві.

Разом з тим Є.Захаров і О.Павліченко визнають, що держава може обмежувати свободу інтернету через збройний конфлікт з Росією, але відзначають, що такі обмеження мають бути пропорційними і не бути копією форм і методів, використовуваних РФ. "Ми розуміємо, що держава може застосовувати обмеження свободи Інтернету, враховуючи збройний конфлікт з РФ і дії держави-агресора. Але ці обмеження мають бути пропорційними, а не копіювати форми і методи авторитарної і патерналістської російської держави і нагадувати роботу сокирою замість скальпеля", - підсумовують свою заяву правозахисники.

Як повідомлялося, 12 липня 2017 року, у Верховній Раді був зареєстрований проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інформаційної безпеки України" №6688. Його автори - народні депутати Іван Винник, Тетяна Чорновіл і Дмитро Тимчук.

Відповідно до законопроекту, підставою для блокування, крім рішення суду можуть бути також рішення прокурора, слідчого, узгодженого з прокурором, або Ради національної безпеки і оборони України.

Серед інших новацій, запропонованих авторами документа, - зобов'язати операторів, які працюють з міжнародними каналами електрозв'язку, закуповувати обладнання для блокування, розширити поняття технологічного тероризму і підвищити штрафи для операторів і інтернет-провайдерів за порушення правил у сфері телекомунікацій та користування радіочастотним ресурсом.

21 червня 2018 року законопроект №6688 був внесений до порядку денного Верховної Ради України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Велика Британія планує на 2 березня зустріч європейських лідерів для обговорення України та оборони - ЗМІ

Президент Польщі заявив про готовність прийняти американський військовий контингент із Німеччини

Єврокомісія спростовує інформацію про нібито запропоновану Україні угоду щодо критичних мінералів

Рада не підтримала пропозицію викликати Свириденко для пояснення ситуації з угодою щодо рідкісноземельних металів

Мережко: важливо, що резолюція РБ ООН не містить проросійських наративів

Кошта проведе відеоконференцію з лідерами ЄС, щоб напередодні спецсаміту заслухати Макрона про його зустріч із Трампом

Вучич назвав голосування щодо української резолюції в ГА ООН помилковим, варто було утриматися

Експрем'єр Великої Британії Джонсон бачить позитивні моменти у потенційній американо-українській угоді щодо рідкісноземельних металів

Міністр закордонних справ Туреччини щодо вступу України до НАТО: Ми не проти, але ми повинні бути реалістами

Вибори президента України відбудуться після закінчення війни - заява Ради

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА