Ідея нейтралітету була б помилкою для України – екс-міністр оборони США Гейтс
Україні необхідно обстоювати принцип своєї територіальної цілісності, ідея нейтралітету як компромісу у вирішенні конфлікту з Росією є помилковою, вважає 22-й міністр оборони США (2006-2011 роки) Роберт Гейтс, який у 1991-1993 роках також очолював ЦРУ.
"Було б помилкою говорити про нейтралітет України. Україна не повинна ніколи здавати свою позицію. Крим – це частина України, і ніколи вона не повинна відмовлятися, що Донбас – це частина України", – заявив він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" в кулуарах "Українського ланчу в Давосі, організованого Фондом Пінчука в четвер.
Екс-міністр оборони зазначив, що на Донбасі зосереджено дуже багато важкої промисловості, металургії, машинобудування, видобутку вугілля, і наслідком їх втрати буде дуже сильне уповільнення української економіки.
"Тому мета українських лідерів – подумати про те, яким чином свою країну знову об'єднати. Я не кажу, що у мене є відповідь, але, думаю, це має бути пріоритетом. Щоб 80% країни, яка залишається вільною і незалежною, стали більш привабливими економічно, якщо говорити про чесний уряд, про обмеження олігархів та їхньої ролі", – сказав він.
Р. Гейтс наголосив, що в рамках обстоювання принципу територіальної цілісності дуже важливо, щоб Україна "свій будинокдовела до ладу".
"Думаю, що той меседж від України, який має виходити на адресу і нової адміністрації США, і Європи, і бізнес-співтовариств, що серйозні кроки робляться щодо внутрішніх реформ, умови для іноземних інвестицій поліпшуються, і що є нові можливості в Україні", – наголосив екс-міністр оборони США.
На його думку, тільки коли європейський і американський бізнес і лідери будуть більше впевнені в тому, що в країні відбувається боротьба з корупцією, і що тут можна вести бізнес, тоді можна буде говорити про якісь майбутні стосунки.
Як вважає Р. Гейтс, який рекомендував нещодавно обраному президенту США Дональду Трампу кандидатуру нового держсекретаря Рекса Тіллерсона, поки ще рано говорити про якісь додаткові гарантії безпеки для України, оскільки нова адміністрація США лише формується і тому, що перед нею буде багато інших невідкладних і складних питань.
Екс-міністр оборони також зазначив, що, враховуючи географічне положення і природу економіки України, їй потрібні хороші відносини і з Західною Європою, і з Росією.
"А ось прорахувати, як це зробити таким чином, щоб не принести в жертву будь-які заяви про суверенітет – це як раз і є самий головний виклик для України", – констатував він.
На його думку, в України є шанс, навіть доки конфлікт залишається невирішеним, залучити в країну великий західний бізнес, що підтверджує зростання агросектора та успіх на ньому західних компаній.
"Але в іноземного бізнесу має бути впевненість, що вони не будуть мати справу з корупцією, інакше вони не прийдуть", – наголосив Р. Гейтс.