"Євросолідарність" має намір блокувати законопроєкт про регулювання підприємницької діяльності
Депутати фракції "Європейська солідарність" готують блокувальні постанови щодо законопроєкту №6013 "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період", оскільки той передбачає скасування штрафів за недоброякісне постачання зброї, повідомляють на сайті політсили в четвер.
"Щойно 248 нардепів - "Слуги", "ОПЗЖ" і чомусь "Голос" - підтримали законопроєкт про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих юридичних осіб у перехідний період №6013, яким вони забрали штрафи за недоброякісне постачання зброї і снарядів та мін з недобросовісних постачатиників... Узаконили неякісні міни та снаряди, підтримали корупціонерів, а не ЗСУ", - сказала співголова фракції Ірина Геращенко.
Вона також зазначила, що цей законопроєкт, який скасовує Господарський кодекс України, "завдає удару по стабільності і громад, і держави, яка воює". " Автори закону не прорахували можливі ризики для громад від передачі комунальних підприємств приватникам в період воєнного стану. У проєкті зазначено, що це частина Ukraine Facility, але це не так", - додала парламентарка.
Геращенко зазначила, що законопроєкт містить численні корупційні ризики, зокрема, у передачі державного та комунального майна. "Приватизація державних підприємств може призвести до втрати контролю за стратегічними об’єктами, що небезпечно в умовах війни. Заміна комунальних підприємств господарськими товариствами ставить під загрозу соціально важливі послуги. Законопроєкт суперечить Конституції України. Проєкт не може бути виправлений технічним редагуванням і може завдати шкоди економіці, соціальній сфері та місцевому самоврядуванню", - пояснила вона.
Депутатка також зазначила, що до другого читання проєкт не змінився, але до нього з'явилася поправка, що скасовує штрафи з неблагополучних постачальників зброї.
"Європейська солідарність" за це не голосувала і наразі готує блокувальні постанови", - повідомила Геращенко.
Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №6013 12 січня 2023 року.
Законопроєкт пропонує визнати таким, що втратив чинність, Господарський кодекс України. Метою документа також є запровадження перехідного періоду на сім років для поступового припинення "підприємств" та їх перетворення на господарські товариства з дотриманням принципу пропорційного та передбачуваного втручання у права засновників таких юридичних осіб без покладення на них надмірного тягаря виконання положень закону.
Законопроєкт замінює квазіречові права "господарського відання" та "оперативного управління" на зрозумілі та передбачувані приватноправові конструкції користування (оренди) та управління чужим майном. Він також передбачає імплементацію до чинного законодавства найкращих практик корпоративного управління, зокрема в частині визначення обов'язків посадових осіб юросіб, а також запровадження до чинного цивільного законодавства України ефективних та ринкових механізмів контролю за володінням та управлінням об'єктами права державної та комунальної власності з боку новостворених товариств та установ.
Асоціація міст України звернулася до парламентарів із закликом відхилити законопроєкт. Там стверджують, що законопроєкт зупинить роботу лікарень, шкіл, підприємств тепло- та водопостачання комунальної власності, а також прямо порушує ст. 142 і 143 Конституції України, оскільки забороняє територіальним громадам створювати комунальні підприємства, об'єднувати бюджетні кошти та створювати необхідні служби. В асоціації наполягають на необхідності збереження комунальних підприємств.
Всеукраїнська асоціація громад вважає, що законопроєкт не готовий і може мати негативні наслідки для функціонування комунальних підприємств, і тому закликає парламент не підтримувати цей законопроєкт. В асоціації заявляли, що домагатимуться під час роботи над законопроєктом №6013 збереження всіх наявних можливостей для комунальних підприємств, які діють.