ЄС розглядає можливість збільшення допомоги Україні, якщо підтримка США припиниться - ЗМІ
Лідери країн Європейського Союзу провели обговорення того, чи зможуть вони продовжити надавати підтримку військовим зусиллям України, якщо обраний президентом США Дональд Трамп вирішить зі свого боку припинити таку підтримку, пише видання Bloomberg у п'ятницю з посиланням на власні джерела.
Видання наголошує на наявності занепокоєння тим, що Трамп нібито спробує перекласти фінансовий тягар війни на Європу, однак у початкових розмовах ніщо не передбачає суттєвої зміни тактики.
"Якщо ми говоримо про можливість миру сьогодні, то це тому, що українці проявили надзвичайну мужність, і тому, що Захід підтримав Україну... Проте, ми побачимо, як розвиватиметься сценарій найближчими тижнями", - заявила журналістам прем'єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні, прибувши на другий день переговорів у п'ятницю.
Деякі політики стверджували, що Європа має дочекатися інавгурації Трампа в січні 2025 року, щоб дізнатися про його наміри щодо України, проте інші заявили, що не можуть дозволити собі таку розкіш, і Європейська комісія має виступити з пропозиціями про те, як блок відреагує, якщо допомогу США буде припинено.
"Деякі лідери ЄС кажуть, що в такому разі ЄС має взяти на себе повну фінансову відповідальність за Україну... Я вважаю це неможливим, і Словаччина на це не погодиться", - сказав прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.
За даними Кільського інституту світової економіки, ЄС став найбільшим постачальником допомоги Україні, виділивши EUR118 млрд ($127 млрд) з початку війни. США надали загалом $85 млрд, з них $17 млрд цього року, тоді як ЄС удвічі більше.
"Деякі європейські чиновники заявили, що реальна проблема полягає не стільки в самих грошах, які все ще мають бути, скільки в доступних військових ресурсах, які переважно надходять зі США. США є найважливішим джерелом деяких із найпотужніших видів зброї, таких як F-16 і ATACMS, ракет великої дальності, які дали змогу Україні завдавати ударів по російських військах далеко за лінією фронту. Їх виробничі потужності також життєво важливі для підтримки постачань 155-мм снарядів, які лежать в основі оборонних операцій України", - пише видання.
Повідомляється, що Трамп уже розпочав свій перший раунд телефонних дзвінків із європейськими лідерами, і в одній із цих розмов обговорювали підхід Трампа до переговорів із Володимиром Путіним. "Трамп дав зрозуміти, що він розуміє, що не може просто підштовхнути Україну до поступок Путіну, не надавши нічого натомість, сказав чиновник на умовах анонімності. Представник Трампа не був доступний для коментарів", - повідомляють у статті.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив журналістам у четвер, що тепер "відкрите питання", чи нададуть США і ЄС останній пакет допомоги в розмірі EUR 50 млрд. Він також сказав канцлеру Німеччини Олафу Шольцу і президенту Франції Еммануелю Макрону, що вони також мають поговорити з Путіним, інакше ЄС буде усунутий від обговорення майбутнього України, повідомило джерело, знайоме з обговореннями.
Видання пише, що прем'єр Угорщини заявив, що США припинять свою підтримку, а Європа не зможе фінансувати війну в Україні, але він, який тривалий час виступав проти допомоги Києву і підтримував тісні зв'язки з Путіним і з Трампом, "далекий від чесного посередника в обговоренні".