ЄС створює Резерв з коригування Brexit
Європейська комісія надала в п'ятницю пропозицію про "Резерв з коригування Brexit", який допоможе країнам і галузям, які понесуть економічні і соціальні втрати після виходу Великої Британії з Євросоюзу.
"Ми розробили цей резерв для швидкого і нескладного надання допомоги з упором на членів ЄС, які більше всіх страждають від Brexit. Звичайно, структурна адаптація до нових відносин з Великою Британією вимагає набагато більшого довгострокового коригування, ніж будь-коли зможе забезпечити тільки цей резерв. Новий потужний бюджет ЄС підтримає цю роботу", - заявив комісар ЄС з питань бюджету та адміністрації Йоганнес Ган.
Про створення резерву лідери країн ЄС домовилися в липні, щоб після закінчення перехідного періоду 31 грудня 2020 року підтримати країни, регіони і галузі.
Його загальний бюджет складе 5 млрд євро. Він підтримуватиме бізнес і зайнятість у постраждалих галузях. Це допоможе регіонам і місцевим громадам, зокрема тим, хто залежить від рибальства в водах Великої Британії. Він також може допомогти адміністраціям налагодити належний прикордонний, митний, санітарний і фітосанітарний контроль, забезпечити необхідний рівень основних послуг потерпілим громадянам і компаніям.
Резерв коригування Brexit компенсуватиме витрати в будь-якій країні ЄС протягом 30 місяців. Він розділений на два раунди.
Істотно велика частина з 5 млрд євро піде на попереднє фінансування у 2021 році. Воно розраховане виходячи з очікуваного впливу закінчення перехідного періоду на економіку кожного члена ЄС. Враховується ступінь економічної інтеграції з Великою Британією, включно з торгівлею товарами і послугами і негативними наслідками для риболовецької галузі ЄС.
Менший транш призначений для додаткової підтримки в 2024 році на випадок, якщо фактичні витрати перевищать початкові асигнування. Щоб претендувати на допомогу з резерву, держави-члени повинні довести прямий зв'язок своїх вимог з Brexit.
Пропоновані правила повинні схвалити Європарламент і Рада ЄС.
У повідомленні Єврокомісії зазначається, що навіть з урахуванням нової Угоди про торгівлю та співробітництво між ЄС та Сполученим Королівством, із завершенням перехідного періоду 1 січня 2021 роки відбудуться великі зміни. Велика Британія піде з Єдиного ринку ЄС і з Митного союзу, з усіх програм і міжнародних угод ЄС. Припиниться вільне переміщення людей, товарів, послуг і капіталу між нею та ЄС.
ЄС і Велика Британія утворюють два окремих ринки, два різних нормативно-правових простори. Знову з'являться бар'єри, яких не було протягом десятиліть. Вони торкнуться державних адміністрацій, бізнесу і громадян з обох боків.
Єврокомісія, зазначається в повідомленні, працює з державами-членами ЄС та їх адміністраціями, щоб допомогти підготуватися до такого перебігу подій.