Труба вбачає дві складові відкриття провадження щодо його дій на посаді директора ДБР
Екс-директор Держбюро розслідувань (ДБР) Роман Труба заявляє, що в питанні відкриття Офісом генпрокурора України кримінального провадження за зверненням народних депутатів щодо його дій на посаді директора ДБР є дві складові: політична і правова.
"Почнемо з політичної: це очікувано. По-перше, це особисте - Петро Олексійович (Порошенко - ІФ) жадає помсти за професійну роботу, яку вели слідчі ДБР у рамках 13 кримінальних проваджень, учасником яких він є. По-друге, йому потрібно перекривати докази, здобуті під час розслідування, політичною картою: поставити під сумнів об'єктивність дій керівника, чим знецінити результати роботи ДБР. Саме з цим меседжем він заходитиме до європейських політиків - це його єдиний захист", - написав Труба своєму Telegram-каналі в понеділок.
У цьому контексті він додав, що кримінальне провадження відкрито щодо повідомлень про фейкові аудіозаписи і "перспектив там немає".
Говорячи ж про правову сторону питання, то Труба запевняє, що "тут все просто".
"Щодо правової частини, тут все просто: внесення відомостей до ЄРДР не є чимось незвичайним, адже всі звернення, заяви мають бути перевірені в рамках відкритого кримінального провадження. Буду співпрацювати з правоохоронцями та відповідати на їхні запитання", - написав екс-директор ДБР.
Як повідомлялося, 19 листопада в Telegram-каналі "Трубу прорвало" було оприлюднено аудіозаписи, на яких нібито директор ДБР Труба отримував вказівки від нібито генерального прокурора Руслана Рябошапки і нібито керівника Офісу президента України Андрія Богдана про припинення низки обшуків, а також нібито отримував завдання від президента Зеленського про відкриття конкретних проваджень.
Сам Труба заявив, що оприлюднені аудіозаписи не відповідають дійсності і є провокацією.
20 листопада генеральний прокурор Руслан Рябошапка допустив можливість розслідування публікації аудіозаписів у Telegram-каналі "Трубу прорвало" в рамках вже розслідуваного кримінального провадження за фактом прослуховування в кабінеті Труби.
Президент України Володимир Зеленський 20 листопада в Очакові сказав, що розбереться з цією ситуацією, коли вивчить це питання.
21 вересня Труба повідомив, що в його робочому кабінеті виявлено апаратуру для прослуховування, за його словами, записи могли містити відомості про резонансні кримінальні провадження.
Фракція "Європейська солідарність" вимагала створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів незаконного втручання Офісу президента України в роботу правоохоронних органів і відсторонення від посад фігурантів розмов, зокрема керівника Офісу президента Андрія Богдана, заступника голови Офісу президента Андрія Смирнова, генерального прокурора Руслана Рябошапки, директора ДБР Труби.
Зеленський звільнив Романа Трубу з посади директора ДБР 27 грудня та призначив тимчасовим виконувачем обов’язків директора відомства Ірину Венедіктову.
13 січня нардеп із фракції "Євросолідарності" Олексій Гончаренко на сторінці у Facebook повідомив, що Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження щодо Труби.
"Прийшла відповідь на мій запит до ГПУ щодо протиправних дій Романа Труби. У документі зазначено, що 13 грудня стосовно цього питання було розпочато досудове розслідування за ст. 343 КК (втручання в діяльність працівників правоохоронних органів) і ст. 387 КК (розголошення даних досудового слідства). Вести справу доручили Головному слідчому управлінню Національної поліції України", - написав нардеп, розмістивши фото відповідного листа з відповіддю від Генпрокуратури.
Гончаренко наголосив, що записи з кабінету Труби, які було оприлюднено раніше, доводять, що екс-директор ДБР неодноразово порушував закон.
"У цьому випадку просто звільнення з посади - недостатньо. Вважаю, що неупереджене розслідування дій Труби та інших фігурантів - це справа честі для правоохоронців", - підсумував він.