Українська енергосистема під загрозою розбалансування через блокування рахунків "Енергоатому" та постачання антрациту
Перший заступник голови парламентського комітету паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський закликає парламентарів ухвалити закон про продовження мораторію на стягнення боргів ДП НАЕК "Енергоатом", тривале блокування рахунків якого разом із призупиненням постачання антрацитового вугілля із зони АТО загрожує розбалансуванням української енергосистеми.
"Фактично створилася ситуація, коли найбільш стратегічна енергетична компанія України ("Енергоатом" - ІФ) не має можливості взагалі обслуговувати свої борги, розраховуватися за ними. І це може призвести до критичних ситуацій", - заявив О.Домбровський журналістам.
Він нагадав, що рахунки "Енергоатому", чиї станції генерують до 55% усієї електроенергії країни, залишаються заблокованими вже майже півроку. Депутат уточнив, що борг ДП "Енергоринок" перед "Енергоатомом" становить майже 14 млдр грн, зокрема прострочений - понад 10 млрд, тоді як заборгованість "Енергоатому" за його зобов'язаннями перевищила 8 млрд грн, що, зокрема, унеможливлює виконання зобов'язань щодо вивезення відпрацьованого палива з території України.
Говорячи про ситуацію в теплогенерації, О.Домбровський зазначив, що з 1 червня припинено постачання вугілля з неконтрольованої території в зоні АТО, що призводить до щоденного спрацьовування вугільних складів ТЕС на 20 тис. тонн.
"Можливо, для того щоб збалансувати енергетичну систему України, нам доведеться, у кращому разі, використати газомазутні блоки, а в гіршому - імпортувати електроенергію, щоб збалансувати систему", - констатував керівник профільного комітету ВР.
Він також висловив жаль, що вкотре було зірвано енергетичний день у парламенті, і обговорення вкрай важливих законопроектів про ринок електроенергії (в першому читанні) та незалежного регулятора (в другому читанні) знову було відкладено.
"Тепер ми зможемо до них повернутися за два тижні. А це означає, що ми фактично ставимо під зрив систему і швидкість реформування енергетичного сектора України. Я дуже стурбований тим, що ми не матимемо можливості глибокої, серйозної, професійної дискусії", - сказав О.Домбровський.
Як повідомлялося, у березні 2016 року Державна виконавча служба України заарештувала рахунки і майно "Енергоатому" на загальну суму 200 млрд грн, фактично заблокувавши фінансово-господарську діяльність найбільшої в Україні енергогенерувальної компанії. Арешт рахунків було здійснено у справі про стягнення заборгованості в 127,3 млн грн на користь ЗАТ СП "Укрелектроват", яку "Енергоатом" вважає сумнівною. Ця сума боргу була сформована шляхом індексації боргу в 2,5 млн грн за одноосібним рішенням судового експерта.
Через блокування рахунків і проблеми з платежами з боку "Енергоатому" "Росатом" відклав вивезення першої цього року партії відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з України.
Україна з літа 2014 зазнає проблем із постачанням енергетичного вугілля через бойові дії на сході країни, і час від часу вимушена імпортувати його з Австралії, ПАР, Росії. Окрім того, минулого року країна також імпортувала електроенергію з Росії. Про чергове припинення постачання антрациту із зони АТО з 1 червня заявив днями глава НКРЕКП Дмитро Вовк. Навесні цього року очолюване ним відомство затвердило новий порядок формування прогнозної ціни електроенергії, в якому ціна вугілля прив'язана до європейського індексу API2 (вартість вугілля в порту Роттердама), пояснюючи її необхідність проблемами з постачанням вугілля із зони АТО.
Заборгованість ДП "Енергоринок" перед тепловою генерацією на 1 червня становила 13 млрд грн.