НКРЕКП займається проблемою відключення СЕС в умовах дії погодинних обмежень електропостачання
Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), розглядає питання збереження роботи промислових СЕС під час дії графіків погодинних відключень, повідомила членкиня регулятора до ротації 1 липня 2024 року Ольга Бабій.
"НКРЕКП має багато звернень щодо відключень сонячних станцій в умовах графіків і зараз це питання опрацьовує. Сподіваюся, що воно буде впорядковане і будуть визначені першочергові дії операторів системи розподілу (ОСР), як зробити, щоб цих відключень СЕС не було. Поки що комісія працює в режимі оперативних консультацій щодо реагування на виклики", - сказала вона на IV конференції з енергетичного права в Києві в п'ятницю.
У коментарі Енергореформі Бабій зазначила, що, можливо, це питання потрібно врегулювати постановою Кабміну.
Як вона пояснила, є промислові станції, незалежно від потужності, які приєднані до мережі не за окремими фідерами, як мало би бути, тому вони підпадають під відключення під час дії графіків.
"Наприклад, у Житомирській області з цим проблем немає, тому що там СЕС приєднані окремо і не страждають від відключень, а в деяких інших областях будували іншу схему, коли СЕС опинялася на одному фідері з населенням. ОСР відключає за графіками населення, а укупі і станцію. Тут є два моменти, які необхідно з'ясувати: як це технічно сталося стосовно цих суб'єктів і як це врегулювати", - прокоментувала Бабій.
Водночас вона наголосила, що йдеться про врегулювання ситуації виключно щодо юридичних осіб, а забезпечити не відключення домашніх СЕС можливості немає.
Нагадаємо, раніше комітет домашніх СЕС Асоціації сонячної енергетики України подав петицію до уряду з проханням розглянути питання збереження роботи таких станцій, які не мають змоги генерувати е/е під час відключення мережі.
Водночас Бабій висловила думку, що потрібно ще опрацьовувати питання проведення так званих "зелених" аукціонів (аукціонів підтримки нової генерації ВДЕ, за результатами яких встановлюється тариф для неї).
"Поки що до кінця не зрозуміло, як це має працювати", - прокоментувала Бабій.
Як повідомлялося, голова енергокомітету Верховної Ради Андрій Герус на цій конференції, у якій він брав участь онлайн, зазначив, що перший зелений аукціон до 100 МВт може бути проведений уже цього року.
Зі свого боку, головний експерт з відновлюваної енергетики Проєкту енергобезпеки USAID Олександр Мартинюк, під час виступу на конференції, припустив, що такі аукціони будуть проведені восени.
"З великою ймовірністю пілотні проєкти на невелику потужність відбудуться восени. Треба показати, що вони працюють. Така ініціатива є в Міненерго, і ми до неї залучені", - сказав він.