Офіс Націнвестради при президенті пропонує створити Держфонд фондів і Націнвестфонд з частками великих держпідприємств для ІPO
Офіс Національної ради при президенті України пропонує створити Державний фонд фондів і Національний інвестиційний фонд (НІФ) з частками великих державних підприємств для проведення ІPO, повідомила керівник Офісу Ольга Магалецька.
"Серед ініціатив, які пропонується розглянути для Національної економічної стратегії України, - створення Національного інвестиційного фонду для трансформації державних підприємств, пакети акцій яких будуть в його управлінні, в ефективні та прибуткові компанії, а також Державного фонду фондів. Він активізує розвиток індустрії інвестиційних фондів", - сказала вона, представляючи напрацювання Офісу для Національної стратегії до 2030 року.
Очікуваний ефект від запуску Держфонду фондів перевищує 1% ВВП, додала Магалецька.
За її словами, Держфонд фондів інвестує в інші фонди замість безпосереднього інвестування в акції та облігації компаній. Механізм роботи - фінансування інвестиційних фондів, які вже отримали інвестиції від обмеженого переліку першокласних іноземних інвесторів, як ЄБРР і IFC.
При цьому первинним капіталом Держфонду фондів виступить державний бюджет України (10-20%) і міжнародні фінансові організації (80-90%).
Раніше уряд країни розглядав можливість створення "фонду фондів" для підтримки українських стартапів на умовах державно-приватного партнерства. Однак замість цього в 2019 році Мінфін запустив Український фонд стартапів.
Що стосується НІФу, то в його управління пропонується на першому етапі передати акції 10-15 великих держпідприємств, надалі цю кількість може бути збільшено, пояснила Магалецька.
За її словами, основне завдання такого інвестфонду - підвищення ефективності держпідприємств через корпоратизацію управління. Зокрема, НІФ зможе призначити своїх представників до наглядових рад компаній.
"Завдання вищого рівня - підготовка підприємства до первинного розміщення його акцій на біржі", - наголосила Магалецька.
Раніше голова Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв пропонував створити Національний інвестиційний фонд, до якого увійдуть міноритарні пакети близько 20-30 стратегічних підприємств. IPO цього фонду підвищить інвестиційну привабливість України, забезпечить передумови для успішного виходу на IPO цих компаній.