Інтерфакс-Україна
11:57 11.12.2024

Український цемент лише частково замістив білоруський експорт до Польщі - "Укрцемент"

2 хв читати
Український цемент лише частково замістив білоруський експорт до Польщі - "Укрцемент"

Обсяги експорту українського цементу на польський ринок суттєво зросли під час повномасштабного вторгнення РФ, проте все ще лише частково заміщають експорт до Польщі з Білорусі і становлять до 4% обсягу польського виробництва, повідомили в асоціації "Укрцемент".

"До війни основним експортером цементу до Польщі була Білорусь. За даними з польських джерел сумарний експорт з Білорусі до Польщі становив понад 1 млн тонн цементу. З початком повномасштабної війни ситуація радикально змінилася: експорт з Білорусі не здійснювався. І в цих обставинах відбулося часткове заміщення білоруського цементу на український", - повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в асоціації "Укрцемент".

За даними асоціації, до повномасштабного вторгнення експорт українського цементу становив 0,2-0,3% від обсягів польського виробництва: 2021 року було експортовано до Польщі 53,4 тис. тонн цементу.

"Фактично експорт-імпорт виробників обох країн мав суто символічний характер у прикордонні Україна-Польща, де логістика диктувала вибір споживачам", - пояснили в асоціації.

Водночас після початку повномасштабної війни обсяги експорту до Польщі суттєво зросли: до 111 тис. тонн у 2022 році, до 333,3 тис. тонн у 2023 році. Це зумовлено, зокрема, значним скороченням споживання цементу на внутрішньому українському ринку - з 10,5 млн тонн 2021 року до 6,1 млн тонн 2023 року, зазначили в асоціації.

"Якщо зіставити озвучений польською стороною експорт цементу з України під час війни з обсягами виробництва в Польщі, ми отримаємо цифру, що не перевищує 4%. Чи є цей показник таким вже руйнівним фактором для виробників цементу в Польщі?", - наголошує "Укрцемент".

В асоціації також зазначили, що собівартість українського цементу викривлена роботою в умовах частих відключень електроенергії, дефіцитом кадрів, проблемами з логістикою і постійною небезпекою атак дронів і ракет з боку агресора на всій території України.

Крім того, українська цементна галузь працює над скороченням викидів СО2 у виробництві, зокрема, впроваджує НДТМ (найкращі доступні технічні методи, англ. BAT - ІФ-У) і МЗВ (моніторинг, звітність та верифікація викидів - ІФ-У).

"З огляду на суттєвий спад споживання цементу в Україні після російського вторгнення, експорт став ґрунтовною підтримкою для наших виробників. Це дало змогу підтримати економіку країни та потреби військових і територіальних громад. Ми віримо, що повернемося до роботи в нормальних умовах, (...) і відновиться ринок цементу, і потреби будівельної галузі будуть забезпечені в повному обсязі", - зазначив "Укрцемент".

Раніше польське видання Puls Biznesu оприлюднило матеріал про недобросовісну конкуренцію українських виробників на ринку цементу Польщі через відсутність обмежень кліматичної політики Європейського союзу. Асоціація виробників цементу Польщі виступила з пропозицією обмежити безмитний імпорт українського цементу на рівні останніх трьох років, зазначено в матеріалі.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"Нафтогаз" у березні-2025 збільшив сплату податків до бюджету на 41%

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА