20:13 14.11.2024

Енергокомітет пропонує Раді запровадити мораторій на примусове стягнення коштів з "ГарПоку" за позовами ВДЕ-генерації

3 хв читати
Енергокомітет пропонує Раді запровадити мораторій на примусове стягнення коштів з "ГарПоку" за позовами ВДЕ-генерації

Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП пропонує запровадити мораторій на стягнення коштів з ДП "Гарантований покупець" за виконавчими провадженнями у справах за позовами виробників зеленої е/е.

Внести відповідну правку до законопроєкту №11301-д про розподіл коштів з поточного рахунка зі спеціальним режимом використання комітет вирішив на засіданні в четвер, яке транслювалося онлайн, передає кореспондент "Енергореформи".

"Ми робимо все можливе, щоб гасити старі борги, цей законопроєкт (№11301-д) про ненарощення, зменшення боргів (…). Якщо хтось іде в суд і списує гроші, то це гроші "ГарПоку", передбачені всім "зеленим" виробникам. Відповідно, стане ще більше боргів. Великі компанії розуміють ситуацію і в суди поки що не йдуть, ідуть менші. Списання коштів за їхніми позовами не призводило до якихось великих проблем. Але якщо хтось із середніх чи великих піде в суд і через виконавче провадження спише велику суму, то платежі можуть зупинитися взагалі перед усіма учасниками", – пояснив голова енергокомітету Андрій Герус.

Цю правку підтримав також національний енергорегулятор НКРЕКП та "ГарПок".

"У такий скрутний час ми маємо підтримувати всіх виробників за "зеленим" тарифом і маємо робити платежі пропорційно. Ця правка необхідна для всієї галузі. В разі позовів це (виконавчі провадження – ЕР) негативно вплине на виконання ПСО за населенням, бо якщо кошти арештовуватимуть, це стосуватиметься всіх", – зазначив заступник директора "ГарПоку" Станіслав Сова.

Водночас директор департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Максим Кисельов наголосив, що встановлення мораторію на стягнення коштів з "ГарПоку" розширює перелік підприємств, щодо яких неможливе виконання рішення суду.

"Це знищує інвестиційний клімат і закладає корупційні ризики в роботі боржника. Великі іноземні інвестиції в Україну будуть під знаком питання", – зазначив Кисельов.

При цьому в ході дискусії глава енергокомітету звернув увагу, що "ГарПок" керується нормативними актами, які зобов’язують його пропорційно сплачувати кошти контрагентам, що нівелює коруційні ризики.

Зі свого боку він запропонував звернутися від комітету до уряду з проханням розробити законопроєкт про взаємозалік боргів на енергоринку, а також наголосив на необхідності створення робочої групи з розв’язання боргових проблем, куди ввійшли би представники всіх політичних сил. Комітет підтримав цю ініціативу.

Як повідомлялося, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт №11301-д щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання авторства Геруса та низки депутатів 21 серпня 2024 року.

Як пояснював Герус, поточні рахунки зі спеціальним режимом використання передбачають, зокрема, запровадити для боржників на балансуючому ринку електроенергії.

"Той, хто не платить за е/е, буде відключений або залишатиметься на обслуговуванні постачальника останньої надії (ПОН), але за умови відкриття спецрахунку. На нього переходять усі кошти від господарської діяльності, і частина з них списується за е/е", – сказав він.

За словами Геруса, запровадження зазначеного алгоритму сприятиме суттєвому скороченню боржників за е/е на балансуючому ринку.

Як повідомляв в інтерв’ю "Енергореформі" т.в.о голови правління НЕК "Укренерго" Олексій Брехт, на початок жовтня борги НЕК на балансуючому ринку (БР) становили понад 16 млрд грн, учасників балансуючого ринку перед нею – більше ніж 34 млрд грн.

За даними "ГарПоку" на 1 жовтня, борги перед ВДЕ-генерацією становлять 30 млрд грн.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Обсяг безготівкових операцій за 9 міс.-2024 зріс на 3,5% проти 9 міс.-2023

Харківська міськрада продовжила податкові пільги для фізичних, юридичних осіб та підприємців на 1-й кв. 2025 р.

Мінекономіки очікує зростання ВВП України у 2024 р. на 3,9% за інфляції 9,5%

НБУ допускає зростання інфляції за підсумками 2025р вище 10%

Кабмін призначив Смілянського уповноваженим з питань реформування митних органів - Шмигаль

Кабмін перейменував Мінреінтеграції на Міністерство національної єдності - Шмигаль

Маніфест-42 закликає Раду не розглядати законопроєкт про посилення відповідальності юросіб за корупцію, який блокує бізнес

Райффайзен Банк очікує у 2025 р. доходів на рівні 2024 р. - голова правління

В АМУ виступили проти ліквідації комунальних підприємств, пославшись на ситуацію в Кривому Розі

Стійкість до шоків як середню і вище оцінили 97% керівників фінустанов

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА