Повідомлення ЄК про претензії до "Газпрому" є початком тривалої процедури - єврокомісар
Спрямування повідомлення Єврокомісії про претензії до "Газпрому" - це перший етап доволі тривалої процедури, заявила у Брюсселі член ЄК з питань конкуренції Маргрете Вестагер.
"Те, що зроблено сьогодні, - "Газпрому" надана можливість захищатися, заперечувати", - сказала єврокомісар на прес-конференції в середу.
"Повідомлення про претензії можна кваліфікувати як попередню стадію. Досьє відкрито. Чекаємо відповіді "Газпрому". В нього є 12 тижнів, щоб відповісти нам письмово", - пояснила М.Вестагер.
Вона повідомила, що "Газпром" може також просити усного слухання цього питання, під час якого захищатиме свою позицію.
У Єврокомісії, звісно, чекають відповіді "Газпрому", але також хотіли би вступити в діалог з його керівниками, зазначила єврокомісар.
М.Вестагер коротко виклала передісторію питання, формальна процедура щодо якої почалася наприкінці літа 2012 року.
За її словами, в Єврокомісії встановили, що "Газпром" використав на єдиному ринку ЄС стратегію, за якою застосовував у своїх угодах територіальні обмеження на постачання газу, виступаючи на цьому ринку в різній манері щодо різних країн.
Єврокомісар вказала на те, що "Газпром" пов'язував низку своїх клієнтів угодами, які не давали змоги реекспортувати газ до інших держав-членів ЄС. Користуючись такою схемою, пояснила, М.Вестагер, "Газпром" виставляв завищені рахунки, не дозволяв газу вільно переміщуватися з однієї країни в іншу, не давав можливості ринку вигідно користуватися цінами.
"Ми бачимо, що "Газпром" виставляє надто високі ціни в п’яти країнах: Естонії, Латвії, Литві, Польщі та Болгарії. У цих угодах ціни на газ прив'язані до цін на нафту", - зазначила член Єврокомісії. При цьому М.Вестагер уточнила, що в повідомленні немає претензії до індексації цін газу за цінами нафти, вона дозволена. Але у цих країнах спосіб її використання "Газпромом" призвів до ситуації неадекватних цін.
У цьому повідомленні зазначено, що "Газпром" використовує домінуюче положення таким чином, що вимагає від своїх клієнтів необгрунтованих зобов'язань у тому, наприклад, що стосується інфраструктур. Єврокомісар навела як приклад ситуації з газопроводами "Ямал-Європа" в Польщі та "Південний потік" у Болгарії.
На завершення М.Вестагер звернула увагу на те, що "справа "Газпрому" не відрізняється надзвичайними ознаками від інших подібних антимонопольних справ.
"Ми бачимо поведінку, яка призвела до зловживання домінуючим положенням у п'яти країнах, що вилилося в неадекватні ціни й незаконну тарифну політику", - сказала член Європейської комісії з питань конкуренції.