Порошенко поскаржився Меркель на несплату "Газпромом" транзиту за вересень-жовтень

"Газпром" затягує оплату за транзит російського газу українською газотранспортною системою в країни ЄС за вересень-жовтень, поінформував президент України Петро Порошенкох канцлера Німеччини Ангелу Меркель у телефонній розмові.
"Президент повідомив, що Україна сплатила перший транш боргу за газ й досі не отримала оплату за транзит російського газу до країн ЄС за вересень та жовтень", - передає зміст розмови прес-служба глави української держави в п'ятницю.
Згідно з релізом, співрозмовники обговорили питання реалізації газових домовленостей, які були досягнуті в тристоронньому форматі ЄС-Росія-Україна наприкінці жовтня, ситуацію на Донбасі, черговий неузгоджений російський гуманітарний конвой і майбутній саміт "Великої двадцятки" в Австралії 15-16 листопада.
Угоди, досягнуті в Брюсселі 30 жовтня цього року, передбачають оплату "Нафтогазом" $1,45 млрд боргу для відновлення постачань російського газу на умовах попередньої оплати за ціною в $378 за 1000 куб. м у четвертому кварталі 2014 року, а також погашення ще $1,65 млрд боргу до кінця поточного року як умови поставок газу за передоплатою до кінця березня 2015 року за ціною близько $365 за 1000 куб. м.
Крім того в тристоронніх домовленостя закріплено, що "Газпром" продовжить грошові платежі "Нафтогазу" за транзит газу, відмовившись від одностороннього взаємозаліку цих коштів у рахунок оплати поставок газу. У свою чергу, уряд України вже звернувся до Нацбанку з проханням скасувати для НАК вимогу про обов'язковий продаж цієї валютної виручки, очевидно, щоб використовувати ці кошти для оплати імпорту газу.
Як повідомлялося, 16 червня 2013 року "Газпром" повідомив про рішення надати "Нафтогазу України" черговий аванс на $1 млрд, який би допоміг українській компанії закупити газ для закачування до підземних сховищ для підготовки до зими. Російська компанія на той момент (ціна газу становила понад $400 за 1000 куб. м) думала, що цієї суми має вистачити для оплати транзиту до початку 2015 року.
Проте 21 серпня 2014 року "Газпром" повідомив, що в липні аванс вичерпався, пояснюючи це підвищенням ціни газу, до якої прив'язана ставка транзиту, з 1 квітня до $485 за 1000 куб. м. Російський монополіст перерахував "Нафтогазу" $10,54 млн, але українська компанія повернула ці гроші, оскільки наполягає на збереженні ціни газу на рівні ціни в першому кварталі минулого року - $268,5 за 1 тис. куб. м.
Транзит природного газу українською газотранспортною системою (ГТС) у 2013 році становив 86,126 млрд куб. м, що на 2,2% більше, ніж у 2012 році. Однак за підсумками дев'яти місяців поточного року він знизився на 19,7% (на 12,3 млрд куб. м) - до 50,2 млрд куб. м.
Ставка плати за транзит російського газу з січня 2014 року знизилася на 9,9% (на $0,3) - до $2,73 за 1 тис. куб. м/100 км, зазначалося в проспекті євробондів України, оприлюдненому в лютому цього року. Згідно з документом, у першому півріччі 2013 року тариф на транзит становив $3,08, у третьому кварталі - $3,04, у четвертому - $3,03 за 1 тис. куб. м/100 км.
З урахуванням заявленої ціни в $268,5 за 1000 куб. куб. м і обсягів транзиту, який у вересні становив 3,9 млрд куб. м, а в середньому за дев'ять місяців - 5,6 млрд куб. м, "Нафтогаз" може розраховувати на щомісячну суму оплати $130-190 млн.