На позачерговій сесії ВР може бути розглянуто питання відставки уряду та закони від 16 січня - зустріч Януковича з Рибаком
(узагальнена, розширена)
Президент України Віктор Янукович запропонував голові Верховної Ради Володимиру Рибаку скликати позачергову сесію парламенту для негайного врегулювання політичної кризи в країні.
"Ви знаєте, що масові заворушення, які відбулися останнім часом, супроводжувались насиллям, кровопролиттям, підпалами. Тобто, сьогодні ситуація вимагає негайного врегулювання. Я просив би Вас закликати депутатів зібратися і обговорити цю ситуацію", - сказав глава держави на зустрічі зі спікером парламенту, повідомляється на сайті президента.
На переконання В.Януковича, парламент має стати майданчиком для продовження врегулювання політичної кризи.
"Ті переговори, які сьогодні йдуть у мене з опозицією, - це одна частина врегулювання політичної кризи. Друга частина - цю дискусію треба переводити на парламентську площадку. Пропозиції, які будуть напрацьовані і під час моїх переговорів, і під час підготовки до сесії разом із народними депутатами, - їх треба розглянути в парламенті", - зазначив президент, наголосивши на необхідності продовження роботи парламенту, незважаючи на відпустку депутатів.
У відповідь голова Верховної Ради Володимир Рибак зазначив, що у зв'язку з ситуацією в країні "відпустка буде пізніше".
"Є дуже багато питань, які треба вирішувати не на Майдані, а треба вирішувати в сесійній залі. Справді, треба, щоб опозиція і більшість зібралися і розглянули ті питання, які виникають: і відставка уряду, і ті питання, які є по тим законам, які Верховна Рада прийняла", - сказав В.Рибак.
За його словами, більшість і опозиція мають дослухатися одна до одної, але "на першому плані треба поставити питання спокою в нашій державі".
"Думаю, що я сьогодні вже підпишу таке розпорядження, і на початку тижня ми запросимо депутатів Верховної Ради, щоб розглянути всі питання, які сьогодні виникають", - наголосив голова Верховної Ради.
Як повідомлялося, після силового розгону Євромайдану 30 листопада 2013 року опозиція винесла на голосування у Верховній Раді питання про недовіру уряду на чолі з Миколою Азаровим, проте депутатам не вистачило голосів для ухвалення цього документа.
Згідно із законодавством, питання недовіри уряду не може виноситися на голосування двічі протягом однієї сесії.
Верховна Рада 16 січня ухвалила держбюджет України на 2014 рік, а також низку законів без обговорення. Більшість документів приймалися без обговорення, шляхом підняття рук. Тексти деяких законів стали доступними лише після того, як депутати за них проголосували.
У фракції Партії регіонів заявили про те, що опозиція перешкоджала нормальному голосуванню, зокрема, депутати опозиційних фракцій забирали картки для голосування у колег із парламенту. Опозиція заявила, що закони ухвалено з порушеннями регламенту Верховної Ради, а їхню суть охарактеризувала як "державний переворот".
Серед ухвалених парламентом законів - так званий закон Олійника-Колесніченка, яким, зокрема, визначено порядок реєстрації та функціонування громадських організацій - "іноземних агентів"; запроваджено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність, а також за втручання в роботу інформаційних ресурсів органів держвлади; посилено кримінальну відповідальність за масові заворушення, блокування та захоплення будівель тощо.
Ухвалення цих законів викликало негативну реакцію західних політиків та офіційних осіб, а також міжнародних правозахисних організацій.
19 січня на вулиці Грушевського розпочалося протистояння між правоохоронцями та протестувальниками. В результаті атаки "коктейлями Молотова", світлошумовими гранатами, феєрверками постраждали декілька сотень людей. Офіційно підтверджено загибель від вогнепальних поранень двох активістів, в опозиції говорять про загибель п'яти людей.