09:06 20.04.2023

Велика Палата Верховного суду скасувала постанову Північного апеляційного Госпсуду про передачу акцій Полтавського ГЗК Ferrexpo чотирьом компаніям

6 хв читати
Велика Палата Верховного суду скасувала постанову Північного апеляційного Госпсуду про передачу акцій Полтавського ГЗК Ferrexpo чотирьом компаніям

Велика Палата Верховного суду (ВП ВС) України на своєму засіданні в середу скасувала постанову Північного апеляційного господарського суду про визнання недійсним договору 2002 року про купівлю-продаж 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК) Ferrexpo і передачу їх чотирьом компаніям - колишнім акціонерам підприємства.

Згідно з офіційною інформацією ВП ВС, відповідну постанову було винесено під час розгляду справи 19 квітня поточного року.

При цьому пояснюється, що компанія Trimcroft Services Limited звернулася до суду з позовом, у якому, зокрема, просила визнати недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів, укладений компаніями Trimcroft Services Limited, Calsfort Developments Limited, Emsworth Assets Limited, Gilson Investments Limited як продавцями, компаніями Eastcoast United Inc, Statex Corp., Newport Inc., Sayers Holdings Limited як покупцями, ПрАТ "Ділові партнери" як торговцем і АТ "Інг Банк Україна" як зберігачем, у частині, що стосується прав та інтересів компанії Trimcroft Services Limited щодо пакета простих іменних акцій, випущених ПрАТ "Полтавський ГЗК".

До суду звернулися також компанії Emsworth Assets Limited, Calefort Developments Limited і Gilson Investmens Limited, які оскаржили зазначений договір у частині, що стосується їхніх прав та інтересів щодо пакетів акцій, і просили, зокрема, стягнути з Ferrexpo AG на їхню користь пакети акцій (у розмірі 12,1378%, 12,1378% і 6,5946% відповідно) і зобов'язати депозитарну установу зарахувати зазначені пакети акцій на рахунки.

Господарський суд міста Києва відмовив у задоволенні позовів, а Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення та ухвалив нове, яким задовольнив позови частково: визнав спірний договір недійсним в оскаржуваній частині, витребував із володіння компанії Fеrrexpo AG пакети акцій на користь компаній Developments Limited, Emsworth Assets Limited та Gilson Investments Limited і зобов'язав депозитарну установу зарахувати акції на рахунки зазначених компаній, а в решті позовних вимог - відмовив.

"Велика Палата ВС частково задовольнила касаційні скарги ПрАТ "Ділові партнери" та компанії Ferrexpo AG: скасувала постанову апеляційного суду, рішення суду першої інстанції змінила в мотивувальній частині, а в іншій частині - залишила без змін", - констатується в інформації суду.

Повний текст постанови ВП ВС у справі №910/15551/20 буде опубліковано на відповідних ресурсах пізніше.

"Ми вітаємо справедливе рішення суду, яке підтверджує, що Україна здатна захистити іноземні інвестиції та дотримується принципів верховенства права. Це дуже важливий сигнал для міжнародної спільноти та інвесторів, який чітко пролунав у складні для України часи. Також я вдячний всій команді, яка забезпечила такий результат", – зазначив голова Ради директорів Ferrexpo AG Вольфрам Куоні.

Адвокат юридичної компанії "Ілляшев та Партнери" Андрій Конопля, який представляє інтереси Ferrexpo AG в цьому судовому процесі, повідомив, що Ferrexpo задоволена справедливою постановою найвищої судової інстанції України -  Великої Палати Верховного суду. "«З почуттям дотриманої справедливості ми сприйняли цей судовий вердикт. Нарешті покладено край багаторічним незаконним спробам невідомих офшорних компаній заволодіти частиною активів компанії Ferrexpo в Україні. Надзвичайно важливо, що суд надав можливість компанії Ferrexpo та іншим іноземним інвесторам скористатися своїм законним правом на справедливе судочинство і захист власності", - підкреслив Конопля.

В компанії додали, що вона продає 100% своєї продукції іноземним споживачам, забезпечує 3% українського експорту, є третім у світі експортером окатків та із 2007 року завдяки масштабним інвестиціям збільшила свій внесок у ВВП України у понад 3,7 рази -- до 1,3% від загальноукраїнського. Протягом останніх п'яти років компанія інвестувала в економіку України понад $1,2 млрд, а загалом із 2007 року, коли акції компанії почали котируватися на основному майданчику Лондонської фондової біржі, - понад $3,5 млрд.

Як повідомлялося, гірничорудна компанія Ferrexpo була занепокоєна тривалими судовими розглядами.

Згідно з річним звітом Ferrexpo, 23 листопада 2020 року Господарський суд Києва відкрив судове провадження у старій справі акціонерів за позовами 4-х компаній про визнання договору про продаж 40,19% акцій ПГЗК. До цього після тривалого періоду судових розглядів усі старі претензії повністю відхилив 2015 року Вищий Господарський суд України. У січні 2021 року Ferrexpo AG (FAG) отримала нові позови від 4-х компаній. Господарський суд Києва ухвалив рішення від 27 травня 2021 року на користь FAG, позивачі подали апеляції в червні 2021 року на це рішення. Північний арбітражний апеляційний суд відкрив апеляційне провадження, і після кількох слухань група отримала у вересні 2022 року рішення апеляційного суду, в якому зазначено, що договір купівлі-продажу 2002 року є недійсним і наказує передати 40,19% акцій ПГЗК чотирьом компаніям.

"Частки ПГЗК, заявлені позивачами, які у 2002р. становили 40,19% ПГЗК, на даний час становлять 8,5% частки ПГЗК станом на 31 грудня 2022 року, з урахуванням розбавляючого ефекту від численних збільшень статутного капіталу, вироблених FAG з 2002 року", - йшлося у звіті Ferrexpo.

Зі свого боку Ferrexpo подала касаційну скаргу і звернулася до Верховного суду України з проханням переглянути рішення, ухвалене Північним арбітражним апеляційним судом. Слухання у Верховному суді України відбулося 17 листопада 2022 року. Після цього першого судового засідання у Верховному суді України сторонами було заявлено клопотання про розгляд справи у Великій палаті Верховного суду. Під час судового засідання, що відбулося 1 грудня 2022 року, Верховний суд ухвалив передати справу на розгляд до Великої палати Верховного суду.

Перше слухання Великої палати Верховного суду було призначено на 15 березня 2023 року, 19 квітня 2023 року відбулося ще одне судове засідання за договором купівлі-продажу 40,19% акцій ПГЗК.

При цьому компанія Ferrexpo раніше зазначала, що у неї є вагомі аргументи для захисту своєї позиції у Великій Палаті Верховного суду. У разі негативного рішення це спричинило б втрату значної частини основної операційної дочірньої компанії групи (ПГЗК) в Україні та мало б істотний несприятливий вплив на власний капітал акціонерів Ferrexpo plc, вважали в групі.

"Через юридичні невизначеності, включно з відсотковою часткою акціонерного капіталу ПГЗК (...) наразі практично неможливо розумно оцінити фінансові наслідки, але вони можуть бути істотними. Негативне рішення також може вплинути на потенційні майбутні дивіденди від ПГЗК на користь FAG і, як наслідок, на резерви Ferrexpo plc, що розподіляються", - наголошується у звіті.

Також уточнювалося, що передача акцій ПГЗК не відбулася юридично, тому ПГЗК залишається повністю приналежним Ferrexpo AG на дату затвердження цієї консолідованої фінансової звітності.

Також повідомлялося, що 2002 року чотири компанії-нерезиденти з групи VS Energy (Gilson Investments, Calefort Developments, Emsworth Assets і Trimcroft Service) продали 40,19% акцій ПГЗК, які належали їм у сукупності, особам, пов'язаним із нинішнім мажоритарним власником Ferrexpo Костянтином Жеваго. Потім було проведено кілька додаткових емісій, у результаті яких і серії іншого перепродажу, а також примусового викупу акцій у міноритаріїв у рамках процедури squeeze-out єдиним акціонером ПГЗК стала Ferrexpo, що котирується на Лондонській фондовій біржі.

У 2005 році ці чотири компанії звернулися до суду з позовом про визнання договорів купівлі-продажу і додаткових емісій недійсними. Вищий господарський суд України в лютому 2015 року підтримав ухвалене раніше рішення Верховного суду країни і позицію ПГЗК у корпоративній суперечці, яка тривала близько 10 років, відмовивши позивачам.

Однак наприкінці 2020 року зазначені колишні акціонери ПГЗК знову оскаржили цю угоду в українському суді, і програвши в першій інстанції в травні 2021 року, домоглися успіху в апеляційній інстанції.

Ferrexpo - залізорудна компанія з активами в Україні.

Ferrеxpo належить 100%-ва частка ТОВ "Єристівський ГЗК" і 99,9%-ва - ТОВ "Біланівський ГЗК". До судового рішення у вересні 2022 року Ferrexpo також належало 100% акцій ПрАТ "Полтавський ГЗК".

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Київрада має намір збільшити фінансування програми "Захисник Києва" з 1,5 млрд до майже 5 млрд грн - Кличко

ЄС продовжив санкції для Білорусі ще на рік за підтримку війни РФ і за внутрішні репресії

Тарнавський: Організовуємо оборону населених пунктів на захід від Авдіївки, щоб не допустити подальшого просування росіян

Фінансист Джейкоб Ротшильд помер у віці 87 років

Російський реваншизм розпочав війну проти України 10 років тому - Зеленський

Іноземці, які воювали проти армії РФ, набудуть за бажання українське громадянство разом із членами родин - глава МВС

Глава МВС: На руках українців перебуває декілька мільйонів одиниць зброї

Профільний комітет Ради планує розпочати розгляд поправок до законопроєкту про мобілізацію у вівторок - нардеп Фріз

Dragon Capital ввів в експлуатацію першу чергу М10 Lviv Industrial Park

Найближчими днями в Україні буде тепло і хмарно з проясненнями, без опадів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА