22 березня: Цей день в Україні та в світі
ДЕНЬ 26 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 26 RUSSIAN AGRESSION
22 березня відзначають Всесвітній день водних ресурсів, День таксиста та День балтійського моря. Православна церква вшановує пам'ять Севастійських мучеників, а за народним календарем – Сороки, або Сорок святих.
Всесвітній день водних ресурсів
Щороку 22 березня у світі відзначається Всесвітній день води. Ідея його проведення вперше проголошена на Конференції ООН з охорони довкілля та розвитку, яка відбулась у 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
Вода необхідна людям. І хоча 70% земної поверхні вкрито водою, 97,5% – це солона вода. Із 2,5% прісної води, що залишилися, майже 68,7% — замерзла вода крижаних гірських капелюхів і льодовиків. Лише один відсоток від загального обсягу водних ресурсів планети є доступним для використання людиною. Сьогодні понад 663 млн осіб не мають джерел питної води поблизу проживання, а 2,2 млрд осіб не мають доступу до безпечної води.
У 20 столітті використання води збільшилося у 6 разів та більш ніж у двічі перевищує темпи приросту населення. У розвинених країнах до 30% запасів прісної води губляться через витоки, а в деяких великих містах втрати можуть досягати 70%.
22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для довкілля та розвитку суспільства.
День Балтійського моря
Рішення про щорічне відзначення Дня Балтійського моря було схвалено в 1986 році на 17-му засіданні Гельсінської Конвенції. А дата обрана у зв'язку з тим, що цього дня, 1974 року, була підписана ця конвенція.
Історія виникнення та розвитку Балтійського моря, розташованого в північній Європі та належного до басейну Атлантичного океану, почалася при відступі останнього Валдайського льодовика приблизно 15 тисяч років тому, коли його край простягався уздовж південного кордону.
Розміри льодовика були величезними - його товщина сягала понад кілометр, і коли він відступав, то на своєму шляху згладжував височини, дряпав тверді породи і захоплював масу пухкого матеріалу, щебню і валунів.
А сама крига перетворювалася на величезні маси води, рівень океану підвищувався, і з'явилися передльодовикові озера, які з'єдналися в єдине Балтійське льодовикове озеро. Спочатку воно було дуже холодним, у ньому навіть плавали айсберги.
Середня глибина Балтійського моря становить приблизно 51 метр, найбільша — 470 метрів. Екологи стверджують, що сьогодні Балтійське море завалене сміттям і потребує очищення.
Саме для привернення уваги громадськості до питань збереження екології цього важливого природного об'єкта планети і був заснований День Балтійського моря.
Міжнародний день таксиста
Саме в цей день 1907 року на вулицях Лондона з'явилися перші автомобілі, оснащені спеціальними лічильниками. Лондонські перевізники назвали лічильник "таксиметр" - від французького -такс (плата), і грецького -метрон (вимірювання). Відтоді індивідуальний міський транспорт почали називати таксі, а візників – таксистами.
А ось першим, хто встановив "таксиметри" на автомобілі, ймовірно, був Фрідріх Грайнер зі Штутгарта - в 1896 він замовив 10 моторних екіпажів Daimler Riemenwagen, які вийшли на вулиці в травні наступного року, але не набули широкого розповсюдження. Оскільки витіснення кінних візників потребувало чимало часу.
Перший тенісний матч
22 березня 1874 року, 148 років тому, на майданчиках клубу з крикету та бейсболу на Стейтен-Айленді (Нью-Йорк, США) відбувся перший матч у теніс. Буквально за місяць до цієї події було запатентовано корт як майданчик для цієї гри.
Перша історія демонстрація кінофільму
127 років тому, 22 березня 1895 року, в Парижі брати Луї та Огюст Люм'єр провели першу демонстрацію кінофільму для друзів. Глядачам показали коротеньку стрічку "Вихід робітників із заводу Люм'єр".
Незадовго до цього брати Люм'єр отримали патент на винайдений ними апарат "Синематограф".
Проте днем народження кіно вважатимуть 28 грудня того ж 1895 року. В той день у паризькому кафе на Бульварі Капуцинок Люм'єри презентували більш широкому загалу перший у світі короткометражний фільм "Прибуття поїзда на вокзал Ла Сьота".
Сороки, Сорок Сороків
День отримав назву на честь сорока Севастійських мучеників - воїнів-християн, які прийняли мученицьку смерть. Усі вони були родом із Каппадокії та служили в римському війську. Воєначальник зажадав, щоб християни разом із рештою солдатів принесли жертву язичницьким богам. Після відмови їх піддали тортурам, а потім роздягли і змусили стояти у вкритому кригою озері протягом ночі. На ранок один із воїнів не витримав — і побіг до теплої лазні. Проте його місце серед мучеників зайняв римлянин Аглай, якого вразила стійкість духу християн.
У народі цей день вважався днем другої зустрічі весни (перша була на Стрітення, третю чекали на Благовіщення), одним із найбільших свят на рік. Кажуть, що "на Сороки день з ніччю міряється, зима закінчується, весна починається". А провісниками весни були жайворонки (хоча на Сороки, за повір'ям, з-за моря прилітали 40 різних птахів).
Наші пращури помітили, якщо на Сороки тепло, то такою погода буде упродовж 40 днів. Теплий вітер обіцяв дощове літо. Перший грім, що пролунав над голим лісом, віщував голодний рік, а мороз цього дня, навпаки, обіцяв урожай, особливо проса.
Ще цього дня:
1654 – До Москви прибуло посольство Богдана Хмельницького. Переговори завершились підписанням статей Війська Запорізького;
1888 – У Лондоні представники дванадцяти футбольних клубів утворили найстарішу у світі Англійську футбольну лігу;
1904 - У лондонській газеті "Ілюстрейтед Мірор" вперше у світі опублікована кольорова фотографія;
1933 – Поблизу Мюнхена почав діяти концтабір Дахау, призначений для утримання політичних ув'язнених;
1941 – Чорнобиль (Київська область) набув статусу міста;
1957 – Американська асоціація лікарів заявила, що сигаретний дим викликає рак;
1989 - Під час випробувального польоту літака Ан-225 "Мрія" (спаленого в результаті повітряної атаки російських військ на аеродром Гостомель під Києвом 27 лютого 2022 року) було встановлено 109 світових рекордів;
2006 - Папа Римський припинив використовувати титул "Патріарх Заходу", що вживався з 450 року.
Іменини: Олександр, Олексій, Опанас, Валерій, Дмитро, Іван, Кирило, Леонтій, Михайло, Наталія, Микола, Петро, Сергій, Тарас.