Інтернаціональний обовʼязок чи імперська війна: в УІНП обговорили політику пам'яті щодо війни в Афганістані
В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) обговорили сучасну політику пам'яті щодо війни в Афганістані.
"Згідно загальнонаціонального репрезентативного опитування, проведеного дослідницькою організацією "Оперативна соціологія" на замовлення УІНП, лише 7,3% опитаних вважають війну СРСР в Афганістані - інтернаціональним обовʼязком, натомість 74,2% - імперською війною, яку вів комуністичний режим", - ідеться в повідомленні Інституту за результатами експертного круглого столу на тему "Як нам пам'ятати війну в Афганістані".
Зазначається, що однією з найголовніших позицій під час обговорення стало те, що варто відмовитися від ідеологічного кліше "інтернаціональний обов'язок" у всіх меморіальних подіях, пов'язаних з Афганською війною та участі радянських військових у ній.
"Це словосполучення стало невід’ємною складовою усіх поточних афганських меморіальних заходів і воно, по суті, виправдовує агресивну радянську політику, котра обґрунтовувала таким чином втручання у внутрішні справи іншої суверенної держави. Сьогодні таким же терміном виправдовується участь російських ветеранів-афганців та інших російських вояків у війні проти України", - йдеться в повідомленні.
Зазначається, що наступним кроком, який випливає з попереднього, має бути заміна написів на постаментах і монументах, присвячених Афганській війні (прибрати напис про "інтернаціоналізм"), з обов'язковим збереженням самого меморіального об'єкта як місця пам'яті загиблим у війні українцям.
"Це ж має стосуватися й відповідних топонімічних об’єктів, де замість безособових вулиць мають постати вулиці на честь конкретних воїнів, котрі віддали життя за політичні амбіції комуністичної імперії", - заявили в УІНП.
Крім того, учасники дискусії особливо наголосили на необхідності проведення нових наукових досліджень українською історичною академічною спільнотою, які встановили б точну кількість загиблих українців і точну кількість загиблих з афганської сторони.
"Рубіжною думкою стала ідея, що необхідно чітко відокремлювати: політико-ідеологічну сутність війни в Афганістані, намагання Радянського Союзу контролювати ці терени з позиції власної геополітики – котру необхідно критично переосмислювати та пам’ять, вшанування, комеморацію та соціальну підтримку ветеранської спільноти учасників війни в Афганістані – що не піддається жодним змінам та буде обов’язково збережена в політиці пам’яті", - йдеться в повідомленні.