11:32 07.11.2024

Лише 3% опитаних українців продовжують добре ставитися до РФ і 8% до росіян - соцопитування КМІС

3 хв читати
Лише 3% опитаних українців продовжують добре ставитися до РФ і 8% до росіян - соцопитування КМІС

Абсолютна більшість опитаних українців (93%) погано ставляться до РФ, добре - лише 3%, ідеться в результатах дослідження, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) із 10 вересня до 3 жовтня.

При цьому до РФ погано ставиться абсолютна більшість населення в усіх макрорегіонах: від 96% на заході країни, 93% у центрі, 90% на півдні та 88% на сході. Частка тих, хто ставиться добре, варіює від 1% на заході до 5% на півдні; у центрі та на сході до РФ добре ставиться по 3% опитаних.

При цьому наголошується, що до окупації Криму абсолютна більшість українців добре ставилися до РФ: 91% у 2008-2010 роках і 82% у 2011-2014 роках (до лютого включно). У дні Революції гідності в лютому 2014 року 78% українців добре ставилися до РФ і лише 13% погано, хороше ставлення до Росії переважало в усіх регіонах України від заходу до сходу.

Окупація Криму, спроби дестабілізувати південь і схід України і розв'язання війни на Донбасі призвели до того, що в травні 2015 року добре ставилося до РФ 30% українців, а на початок 2020 року показник зріс до 54-57%, після чого знову почав знижуватися. Напередодні повномасштабного вторгнення 2022 року добре ставилися до РФ 34% українців (від 21% на заході до 53% на сході країни), погано - 50% (від 64% на заході до 30% на сході).

Водночас 8% українців наразі добре ставляться до жителів РФ (4% на заході, 7% у центрі й по 13% на сході та півдні України), а 84% ставляться до них погано (від 75% на сході до 90% на заході).

У листопаді 2021 року 76% українців добре ставилися до жителів РФ і лише 14% ставилися погано. "Тобто, умовна формула для більшості українців була: ми звинувачуємо владу Росії за Крим і війну на Донбасі, а прості росіяни - не несуть відповідальності... Тепер формула: і влада Росії, і прості росіяни несуть відповідальність", - наголошується в пресрелізі.

Також було проведено дослідження ставлення до росіян методом шкали Богардуса, коли респонденти мають відповісти за семибальною шкалою, наскільки близьку соціальну дистанцію вони готові допустити з представниками цієї групи (1 - згоден допустити як члена сім'ї, 7 - не пускав би в Україну).

У КМІС зазначають, що 2013 року значення індексу становило 2.7 (при тому, що до інших українців ставлення було ненабагато кращим - 2.0 до україномовних і 2.3 до російськомовних). Станом на жовтень 2024 року значення індексу до росіян зросло до 6.6. "86% серед усіх респондентів (89% на заході та в центрі, 80% на півдні та 78% на сході) відповіли, що росіян - мешканців РФ узагалі не можна пускати до України", - наголошується в пресрелізі.

До українців - жителів РФ ставлення трохи краще, але також негативне: індекс 5.9 за шкалою Богардуса. 55% респондентів відповіли, що російських українців також не варто пускати в Україну.

Дослідження проводилося методом телефонних інтерв'ю (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх підконтрольних регіонах України. Опитування з використанням шкали Богардуса було проведено 10-16 вересня серед 1013 респондентів. Похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує 4,1% для показників, близьких до 50%, і 1,8% - для показників, близьких до 5%. Опитування про ставлення до РФ і росіян проводили з 20 вересня до 3 жовтня, похибка до 2,9% для показників, близьких до 50%, і 1,3% - для показників, близьких до 5%. В умовах війни до похибки додається певне систематичне відхилення, але результати все одно зберігають високу репрезентативність.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

США надають Україні додатково $500 млн на оборону - Блінкен

Росіяни обстріляли 9 громад Сумської області

У Харкові "шахед" потрапив до житлової п'ятиповерхівки, інформації про постраждалих немає

Генштаб: По 46 бойових зіткнень зафіксовано на покровському та курахівському, і 30 - на времіївському напрямку

США нададуть Україні нову економічну підтримку майже на $440 млн

МЗС України вітає схвалення МАГАТЕ резолюції про неприпустимість атак РФ на інфраструктуру АЕС

Уламки ворожого "шахеда" зафіксовано в Печерському районі Києва

У Моніторинговій місії ООН з прав людини відзначають значне зростання жертв цивільних осіб у Запорізькій області через атаки РФ

Трамп хоче розміщення європейських сил для моніторингу режиму припинення вогню в Україні

Опозиція Грузії не визнає вибори президента, призначені на 14 грудня

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА