Європарламент схвалив виділення Україні до EUR35 млрд за рахунок доходів від активів РФ із ініціативи G7
Європейський парламент підтримав пропозицію Європейської комісії надати Україні винятковий кредит у розмірі до EUR35 млрд як вклад в ініціативи країн "Великої сімки" (G7) із подальшим погашенням за рахунок непередбачених доходів від заморожених російських активів
У голосуванні взяли участь 635 депутатів, з яких 518 проголосували "за", 56 - "проти", 61 утримався.
Відповідне голосування резолюції пропозиції щодо ухвалення постанови Європейського парламенту та Ради про створення Механізму кредитної співпраці для України та надання виняткової макрофінансової допомоги Україні відбулося у вівторок у Страсбурзі в рамках пленарного засідання Європарламенту.
Доповідачем виступила Карін Карлсбро (Karin Karlsbro, Швеція, група лібералів "Оновимо Європу").
Винятковий кредит у розмірі до EUR35 млрд є вкладом ЄС у рамках ініціативи G7 щодо підтримки України у розмірі до $50 млрд доларів (приблизно EUR45 млрд) для задоволення термінових фінансових потреб України, що виникли через жорстоку агресивну війну з боку РФ. Погашення цього виняткового кредиту МФА та кредитів від інших країн G7 здійснюватиметься за рахунок надзвичайних доходів, отриманих від іммобілізованих активів російського Центрального банку та забезпечених Механізмом кредитної співпраці для України, нещодавно створеним відповідно до пропозиції Комісії. Майбутні доходи від заморожених російських активів, а також можливі внески від держав-членів ЄС та інших країн мають бути надані Україні через цей механізм, щоб допомогти країні погасити винятковий кредит МФА, а також кредити від інших партнерів G7, які Комісія вважає прийнятними. Ці кошти використовуватимуть лише для обслуговування та погашення прийнятних кредитів та кредиту МФА.
Новий кредит МФА не має цільового призначення, що дозволяє Україні розподіляти кошти на власний розсуд. Системи управління та контролю, викладені в Плані України, поряд із конкретними заходами із запобігання шахрайству та іншим порушенням, також застосовуватимуться до кредиту МФА. Нові кошти МФА будуть надані до кінця 2024 року та виплачені до кінця 2025 року.
Раніше Рада ЄС схвалила пропозицію і планує ухвалити постанову у письмовій формі після голосування парламенту. Очікується, що постанова набуде чинності наступного дня після її публікації в Офіційному журналі ЄС.
Як повідомлялося раніше, у вересні Комісія оголосила про надання кредиту ЄС у розмірі 35 млрд євро для України в рамках плану партнерів G7 із видачі кредитів на суму до 50 млрд доларів США (45 млрд євро). Майбутні прибутки від заморожених російських державних активів підуть на фінансування кредитів. Активи Центрального банку РФ на суму близько 210 млрд євро перебувають в ЄС і були заморожені відповідно до санкцій, запроваджених у зв'язку із вторгненням Москви до України у лютому 2022 року.