Інтерфакс-Україна
11:29 13.05.2021

У "Батьківщині" ініціюють створення ТСК із розслідування можливих протиправних дій чиновників Держкосмосу

3 хв читати
У "Батьківщині" ініціюють створення ТСК із розслідування можливих протиправних дій чиновників Держкосмосу

Народний депутат Сергій Тарута (фракція "Батьківщина") ініціює створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради з розслідування можливих протиправних дій посадових осіб Державного космічного агентства України та підприємств космічної галузі, зокрема під час реалізації проектів "Либідь" і "Циклон-4".

Відповідний проект постанови №5477 зареєстровано у Верховній Раді, повідомляє сайт парламенту.

На думку автора проекту постанови, ТСК має також розслідувати факти доведення до банкрутства підприємств космічної галузі України, зловживань під час їх приватизації, причин і наслідків ліквідації таких підприємств, а також незаконних передач, продажу та іншого відчуження технологій у космічній галузі.

Згідно з пояснювальною запискою до документу, за останні двадцять років Україна витратила на державні (національні) проекти в космічній галузі майже $2 млрд, однак жоден із пріоритетних проектів так і не був завершений. Україна не має жодного супутника на орбіті, а із 33 підприємств, які були в підпорядкуванні Державного космічного агентства (ДКА), діючих залишилося дев'ять.

За результатами 2020 року підприємства космічної галузі державного сектора економіки отримали понад 1 млрд грн чистого збитку.

У 2007 році Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №696 "Про заходи щодо створення національної супутникової системи зв'язку", яка передбачала створення першого українського геостаціонарного телекомунікаційного супутника "Либідь".

У грудні 2009 року ДП "Укркосмос" (виконавець проекту) і Канадське експортне агентство (КЕА) уклали кредитний договір, згідно з яким "Укркосмос" залучило від КЕА кредит на загальну суму понад $292, 4 млн під 3,2% річних.

Планувалося, що до кінця 2011 року український "Либідь" гарантує пряму телевізійну трансляцію і високошвидкісний інтернет-доступ, однак запуск супутника на ракетоносії "Зеніт 3SLB" (із космодрому "Байконур", Російська Федерація - ІФ) неодноразово відкладався. У вересні 2017 виконавець за контрактом компанія MDA (Канада - ІФ) в односторонньому порядку розірвала контракт з "Укркосмосом".

Розгляд скарги "Укракосмосу" в Арбітражі (2018-2020 рр.) завершився "фактично перемогою MDA" ("Укркосмосу" відшкодовано лише $5,9 млн, з яких $2, 3 млн повернуто MDA за арбітражні витрати). Станом на кінець 2019 року уряд виплатив повну суму кредиту, гривневий еквівалент якої перевищив 6 млрд грн.

Як випливає з пояснювальної записки, наразі супутник перебуває в РФ і за його зберігання Україна платить 1 млн грн щомісяця, а загальні видатки на проект із державного бюджету вже досягли $350 млн.

Проект створення космічного ракетного комплексу "Циклон-4" здійснювався в 2004-2016 рр. відповідно до договору між Україною та Бразилією про довгострокову співпрацю щодо використання ракети-носія "Циклон-4" на пусковому центрі Алкантара від 21 жовтня 2003 року. У липні 2015 року президент Бразилії Ділма Русеф без узгодження з парламентом країни в односторонньому порядку денонсувала договір і робота за проектом "Циклон-4" припинилася у липні 2016 року.

"Попри те, що з часу денонсації договору минуло майже п'ять років, жодних реалістичних варіантів із компенсації втрат України, які досягли $672 млн немає. Зокрема, досі не визначена правова позиція України щодо ліквідації бінаціональної компанії "Алкантара Циклон Спейс", а обладнання і технічна документація, створені в межах цього проекту на території України, вартістю $211,1 млн, зберігаються без визначення їх правового статусу та інвентаризації", - наголошується в пояснювальній записці.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Кличко обговорив із президентом ЄНП посилення допомоги Україні та захист демократії

РФ і Україні треба якнайшвидше укласти угоду, Трамп не готовий чекати занадто довго - Волтц

Трамп про мирну угоду: побачимо, що станеться протягом тижня, ми на завершальному етапі

Стефанчук: ніхто, крім країн НАТО, не має права вето на шлях України до Альянсу

Мелоні: оголошеного Путіним триденного перемир'я недостатньо, щоб довести прагнення Росії до миру

Порошенко назвав рішення НБУ про його небездоганну репутацію незаконним

Китай закликав Україну та Росію "усунути корінні причини конфлікту"

Зеленський привітав Ліберальну партію на чолі з Карні з перемогою на виборах в Канаді

Макрон заявив про посилення тиску на Росію у найближчі вісім-десять днів

Венс заявив про загрозу переростання російсько-української війни в ядерну

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА