Інтерфакс-Україна
12:13 04.03.2021

Законопроект про націоналізацію "Мотор-Січ" днями буде внесено до ВР - голова фракції "Слуга народу"

4 хв читати
Законопроект про націоналізацію "Мотор-Січ" днями буде внесено до ВР - голова фракції "Слуга народу"

Законопроект про націоналізацію АТ "Мотор Січ" буде внесено до Верховної Ради цього або наступного тижня, повідомив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія у коментарі телеканалу "Прямий".

"Ви знаєте, що там наклали санкції проти китайських компаній, і це питання обороноздатності для того, щоб врегулювати правовий статус компанії", - сказав він.

Арахамія наголосив, що наразі у "Мотор Січ" повністю невизначений стан, тоді як це містоутворювальне підприємство і на ньому працюють "десятки тисяч людей", які звертаються до профільного комітету парламенту і просять визначити його статус і майбутнє.

Щодо можливої реакції на націоналізацію китайських інвесторів Арахамія сказав, що необхідно проводити переговори з китайською стороною.

У свою чергу прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час прес-конференції в Києві в четвер повідомив, що уряд поки що не чув про такий законопроект і не працював над ним.

"Поки що ми працюємо над стабілізацією роботи цього підприємства в подальшому і неможливістю його, скажімо так, розтягнути в різні боки і втратити ту стратегічність й унікальність, які воно має", - повідомив прем'єр.

За його словами, питання збереження контролю над цілісністю і безперебійною роботою "Мотор-Січ", яке має стратегічне значення для України і володіє унікальними технологіями, - це пріоритет для держави.

"Тому питання, як залишити контроль, ми обговорюємо це на рівні уряду. Як забезпечити стабільність збереження цього підприємства, колективу, технологій, потужностей виробничих - це дуже важливо для того, щоб не дати можливості втратити той технологічний і кадровий ресурсний потенціал, школу підприємства - над цим ми працюємо", - сказав Шмигаль.

Як повідомлялося, китайські інвестори ініціювали арбітраж проти держави Україна в грудні 2020 року. Вони стверджують, що українська влада експропріювала їхні інвестиції, а також порушила інші їхні права, передбачені міжурядовою угодою про заохочення і взаємний захист інвестицій між Україною і Китаєм від жовтня 1992 року. Інтереси китайських інвесторів представляють міжнародні юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird. Радником із питань українського права в міжнародному арбітражі буде компанія Arzinger.

За даними джерела в уряді, нині близько 75% акцій "Мотор Січі" вже належать групі китайських власників, і якась частина спірного пакета акцій є заставою за фінансуванням, наданим, зокрема, China Development Bank.

На початку серпня 2020 року Beijing Xinwei повідомила, що відмовилася від спроби отримати дозвіл на купівлю "Мотор Січі" спільно з держконцерном "Укроборонпром", і тепер її новим партнером є DCH Ярославського. Компанії вже чотири рази подавали заяви до АМКУ, востаннє - у грудні минулого року, проте поки що безрезультатно.

Чергова спроба провести збори акціонерів 31 січня цього року знову завершилася невдало через арешт акцій за ініціативою Служби безпеки України, який було накладено у 2017 році на 41% акцій, а потім у 2018 році розширено на всі акції компанії. "Досудове розслідування встановило, що з 2016 року до сьогодні невстановлені особи серед нинішніх і колишніх посадовців і кінцевих бенефіціарних власників "Мотор Січі", діючи за попередньою змовою між собою для послаблення держави шляхом руйнування зазначеного підприємства (...), здійснили низку операцій купівлі-продажу контрольного пакета акцій товариства на користь іноземних компаній, які мають намір перемістити активи та виробничі потужності товариства за межі України, що призведе до його ліквідації та знищення", - зазначено у рішенні суду від 7 вересня 2017 року.

Президент України Володимир Зеленський за рішенням Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) 29 січня 2021 року ввів санкції стосовно громадянина Китаю Ван Цзіна та пов'язаних із ним Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd; Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd (обидві - Пекін); Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Британські Віргінські о-ви) і Hong Kong Skyrizon Holdings Limited (Гонконг), які намагаються останніми роками реалізувати в Україні права акціонерів ПАТ "Мотор-Січ". У зв'язку з цим Китай направив ноту Міністерству закордонних справ України.

Про занепокоєння США продажем "Мотор Січі" китайським власникам заявив під час візиту до Києва наприкінці серпня 2019 року тодішній радник президента США з питань безпеки Джон Болтон. Наприкінці минулого року тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що США розраховують на нову операцію із залучення на "Мотор Січ" американського або іншого інвестора, щоб підприємство не було продане китайському покупцю. Згідно з інформацією агентства "Інтерфакс-Україна", це питання також порушувалося під час візиту в Україну заступника держсекретаря США Стівена Бігана наприкінці серпня.

ПАТ "Мотор Січ" - один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію до більше ніж 100 країн світу. Підприємство в січні-вересні 2020 року отримало 930,2 млн грн чистого прибутку, тоді як за аналогічний період 2019 року чистий збиток становив 532,7 млн грн. Чистий дохід "Мотор Січі" зріс на 20,2% - до 7 млрд 679,5 млн грн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

Наступного тижня Україна завершить сезон відбору газу та зосередиться на підготовці до зими – ексміністерка енергетики

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА