19:13 10.01.2025

Мінекономіки планує поступове погашення боргу перед банками за програмою "5-7-9"

3 хв читати
Мінекономіки планує поступове погашення боргу перед банками за програмою "5-7-9"

Борг перед банками з компенсації пільгової відсоткової ставки в межах державної програми "Доступні кредити" сформувався переважно через підтримку обігового капіталу у 2022 році і буде погашений поступово, повідомив заступник міністра економіки Андрій Телюпа.

"Ці кредити поступово пролонгуються, і ми не можемо різко закрити всі. Але у 2024 році ми вже запровадили зміни: зменшили маржу банків і переглянули умови програми. Також співпрацюємо зі Світовим банком і МВФ щодо вдосконалення програми, щоб протягом кількох років позбутися заборгованості", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Телюпа уточнив, що на фінансування програми в держбюджеті-2024 було виділено 18 млрд грн, що дало змогу профінансувати майже 25 тис. пільгових кредитів на суму 92 млрд грн.

Заступник міністра нагадав, що у 2024 році було змінено акценти програми: менше підтримки поточної діяльності та більше - довгострокових інвестицій: інвестиційних кредитів, кредитів на перероблення та підтримку територій із високими воєнними ризиками.

"На 2025 рік на компенсацію ставок передбачено такий самий обсяг коштів - 18 млрд грн. Наразі ми спільно з Мінфіном і Нацбанком працюємо над удосконаленням програми: зменшуємо маржу банків, робимо ставки доступнішими для бізнесу, підвищуємо ефективність використання кредитних ресурсів", - зазначив заступник міністра.

За його словами, мета - щоб програма підтримувала тільки пріоритетні та вразливі категорії бізнесу, а решта підприємств могли отримувати кредити на прийнятних ринкових умовах.

Загалом коментуючи критику перерозподілу через бюджет коштів на підтримку економіки через держпрограми, Телюпа наголосив, що це давня економічна дискусія між кейнсіанцями та австрійською економічною школою.

"У світовій практиці, яку ми активно вивчаємо, ми не бачимо довгострокових успішних прикладів повністю ліберальної економічної політики... Позиція австрійської школи про саморегуляцію ринку - це по суті закон джунглів, де виживають найсильніші корпорації. Під час війни не всі учасники ринку, особливо малі та середні підприємства, мають однакову силу і запас міцності", - зазначив заступник міністра.

За його словами, Мінекономіки ставить завдання допомогти їм пережити складні часи, щоб вони могли розвиватися в ринкових умовах.

"Усі програми підтримки та цінового регулювання тимчасові. Вони спрямовані на подолання проблем, зумовлених війною", - заявив Телюпа.

Він також навів приклад Аргентини, де новий президент-лібертаріанець Мілей проводить реформи, проте в країні ВВП знизився на 4% за 2024 рік, тоді як в Україні зріс на 4%.

Як повідомив Національний банк України у Звіті про фінстабільність у грудні, заборгованість уряду перед банками з компенсації ставок у межах програми "5-7-9" за підсумками 2024 року становитиме приблизно 10 млрд грн порівняно із 7 млрд грн роком раніше. На початку 2024 року уряд перерахував банкам, які беруть участь у програмі, 2,3 млрд грн, плануючи погасити решту 4,7 млрд грн у березні-травні. Однак згідно зі Звітом про фінансову стабільність НБУ заборгованість на початок червня знову зросла - до 5,8 млрд грн.


Повний текст інтерв'ю з Андрієм Телюпою доступний на сайті агентства "Інтерфакс-Україна" за посиланням: https://interfax.com.ua/news/interview/1039906.html

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Кабмін сформував наглядову раду ДК "Ліси України"

Українські виробники сиру можуть втратити внутрішній ринок через зростання дешевшого імпорту

У 2024 році імпорт е/е був найбільшим за десятиліття, експорт - найменшим – DiXi Group

ЄБРР готовий фінансувати розмінування агроземель України

Мінекономіки додало понад 100 нових найменувань до переліку сільгосптехніки вітчизняного виробництва з компенсацію 25% вартості

Асоціації малого та середнього бізнесу вимагають розширити програму "Національний кешбек"

Україна розраховує на продовження конструктивної співпраці в торгівлі зі США за нової адміністрації

Відкрито спільне підприємство між KMW (KNDS Deutschland) й одним з українських оборонних підприємств

MODUS X отримала статус silver-партнера компанії IBM

Європа має виконати довгострокову роботу для своєї енергетичної незалежності, вважає Зеленський

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА