Реєстрація СМП на раніше розпочаті проєкти житла може залучити нових покупців за "єОселею" - думка
Реєстрація девелоперами спеціальних майнових прав (СМП) на проєкти житла, розпочаті до набуття чинності новими правилами, може збільшити пропозицію щодо держпрограми "єОселя" та залучити нових покупців, вважає СЕО девелоперської компанії ENSO Раміль Мехтієв.
"Переоформлення раніше розпочатих проєктів за новими правилами можливе, проте залежить від взаємодії забудовників із банками та державними установами. Це може допомогти збільшити кількість об'єктів, доступних через "єОселю", та сприяти залученню нових клієнтів", - пояснив експерт.
Так, будівельна компанія "Інтергал-Буд" вже розпочала пілотний проєкт із повторної реєстрації об'єктів, будівництво яких стартувало до набуття чинності законом про захист інвесторів у житлі, за новими правилами як майбутні об'єкти нерухомості (МОН).
"Ми вирішили добровільно пройти повторну реєстрацію. Це складний шлях, оскільки проєкт пілотний: ми першими в Україні розпочали переведення наявних об'єктів на оновлену схему продажу. Але це має переваги, зокрема, спрощення процедури акредитації об'єктів до участі у програмі "єОселя" , – розповіла комерційна директорка "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська.
Водночас більшість опитаних агентством девелоперів наразі відкладає переоформлення раніше розпочатих об'єктів житла за новими правилами.
"У нашому портфелі вже є кілька проеєктів, оформлених за новими правилами реєстрації МОН. Ці правила спрощують реєстрацію житла на етапі будівництва та укладання угод із покупцями. Щодо переоформлення проєктів, будівництво яких було розпочато раніше, ми розглядаємо таку можливість, наразі не впроваджуємо", - розповів керівник проєктів Perfect Group Олексій Коваль.
Він зазначив, що зареєстровані за старими правилами об'єкти все ще мають право на участь у державній програмі "єОселя", незважаючи на складнощі у процедурі. При цьому експерт позитивно оцінює перспективу переоформлення.
"Може коли почнеться повноцінний процес післявоєнного відновлення, проєкти, зареєстровані за новими правилами, зможуть простіше залучати європейське фінансування завдяки прозорим умовам і зниженим ризикам. Тоді з'явиться сенс переоформлення для більшої кількості проєктів", - зазначив Коваль.
Тим часом, реєстрація СМП на нові проєкти відбувається активніше. Підготовка до роботи з МОН ведеться в Alliance Novobud, повідомили в пресслужбі компанії. Компанія Rishko Capital, що працює на ринку Закарпаття, повідомила, що готує до оформлення як МОН проєкт житлового кварталу в Хусті.
Реєстрацію за новими правилами проводить і львівська компанія Avalon, хоча наразі лише для нових об'єктів будівництва.
"Ми працюємо за МОН на всіх нових проєктах, згідно з вимогами закону. Це менш зручно через досить ранній ступінь готовності систем, але цей закон допомагає та захищає покупця, відповідно, ми його вітаємо. Що стосується "єОселі" – старі проєкти перекладати не почали", – прокоментував СЕО Avalon Роман Давимука.
Як повідомлялося, з 10 жовтня 2022 року набув чинності закон "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна" (№2518-ІХ), які будуть збудовані в майбутньому від 15 серпня 2022 року. Відповідно до нього, майбутній об'єкт нерухомості може перебувати у цивільному обігу лише за державної реєстрації спеціального майнового права або обтяження на користь особи, яка сплатила частково ціну такого об'єкта, у Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно. Крім того, документ зобов'язує замовника будівництва визначити перелік майбутніх об'єктів нерухомості, які становитимуть гарантійну частку під час первинної держреєстрації.