Інтерфакс-Україна
15:47 27.03.2025

Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

2 хв читати
Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

Доступна іпотека має стати одним зі стимулів повернення українців з-за кордону, проте необхідно як трансформувати функціонал іпотечних програм, так і забезпечити тимчасову житлову допомогу від держави для тих, хто повертається, вважає голова правління ПрАТ "Укрфінжитло" Євген Мецгер.

"Іпотека – це не субсидія держави, а кредит, який треба повернути. Міністерства можуть додавати якісь субсидії, які допоможуть окремим категоріям клієнтів повертати кредити. Але іпотека все ж про людей, які можуть її повертати і мають офіційні доходи. Субсидіювання або постійна робота на низьких ставках – не мета і не місія компанії "Укрфінжитло". Ми чекаємо охолодження ставок після війни, і ми як компанія маємо віддавати цю роль банкам", – розповів він на Першому форумі доступної іпотеки у Києві у четвер.

За словами голови правління, держава має взяти на себе відповідальність у допомозі людям, що повертаються з-за кордону, адаптуватися до життя у країні, зокрема, шляхом надання тимчасового орендного житла. Вже після отримання такими українцями роботи і постійного доходу, вони змогли би взяти житло в іпотеку, вважає експерт.

На думку голови правління Ощадбанку Сергія Наумова, є сенс запровадити окрему програму для українців, що повертаються, у вигляді надання державою безвідсоткової позики на придбання житла у розмірі до 30% його вартості.

"Для людей, які повертаються в Україну, можна затвердити іншу програму. Це програма безкоштовної позики. Не гранту, а позики. Так зможемо вирішити проблематику облікової ставки. Така програма може бути на базі "Укрфінжитла" чи ФРП (Фонд розвитку підприємництва – ІФ-У). Якщо людина повертається у країну, отримує роботу, працює, то держава надає їй безвідсоткову позику у розмірі 30% вартості житла, інші 70% надає банк під ринкову ставку. Таким чином ми зможемо стимулювати людей повертатися", – розказав голова правління Ощадбанку Сергій Наумов.

Він пояснив, що позика і банківський кредиту у такому разі можуть надаватися строком на 10 років. Безвідсоткова позика дозволить встановити середню ставку за іпотекою на прийнятному для покупця рівні, вважає Наумов.

Як зазначила директорка з розвитку іпотечного кредитування Управління кредитних продуктів Sense Bank Орися Юзвишин, важливим питанням іпотечного кредитування є розмір власної участі позичальників. Крім того, необхідно вирішити питання підтвердження доходів українців, які працювали за кордоном і не мали доходів в Україні.

"Важливим елементом буде те, наскільки держава зможе долучитися до компенсації власної участі. Тому що молоді сім’ї, які захочуть повернутися, матимуть з цим великі проблеми. І важливо те, наскільки банки зможуть зайти у кредитування з низькими участями, адже не секрет, що довгострокові кредити з низькими участями зазвичай мають найвищий дефолт", – пояснила вона.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

США мають намір пом'якшити автівкові мита після звернень автовиробників

Мінфін понизив ставку річних доларових ОВДП до 4,17-4,25% річних

В Україні набули чинності нові правила проведення лабораторних досліджень молокопродуктів на ринках

Фонд гарантування кредитів у сільському господарстві видав у 2025р лише 24 кредити на 39,7 млн грн - міністр

НБУ визнав ділову репутацію 5-го президента та мажорітарія МІБ Порошенка небездоганною через санкції – реліз

Уряд оновив правила компенсації за розмінування сільгоспугідь

Через зимові обстріли Росія завдала Україні втрат обсягом майже 50% від всього видобутку газу - Шмигаль

Уряд цього тижня передасть Раді пропозиції щодо міжнародних експертів для відбору членів РП - Підласа

"Енергоатом" за 2024 р. отримав 1,3 млрд грн чистого прибутку

Індустріальний парк - точка зростання економіки і магніт для інновацій, інвестицій і талантів - Василь Хмельницький

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА