Єврокомісія: Санкції України на транзит нафти "ЛУКОЙЛу" не становлять загрози для енергобезпеки Словаччини й Угорщини
У Європейській комісії попередньо оцінили ситуацію, пов'язану із санкціями України на транзит нафти російського "ЛУКОЙЛу" до Словаччини та Угорщини, дійшовши висновку, що загрози енергобезпеці цих країн немає.
Про це в четвер у Брюсселі на брифінгу повідомив представник Європейської комісії Балаж Уйварі (Balazs Ujvari). Також, за його словами, немає потреби проводити консультації з цього питання з причетними країнами.
"Виконавчий віцепрезидент (Валдіс) Домбровскіс детально обговорив (це) питання з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем і після цього також надіслав другого листа міністрам Угорщини та Словаччини, щоб надати наш попередній аналіз і закликати дві країни-члени поділитися додатковою та докладною інформацією з цієї теми з Комісією. Згідно з інформацією, яку ми маємо, і відповідно до внутрішнього аналізу Комісії, можна говорити, що санкції, запроваджені Україною щодо нафти "ЛУКОЙЛу", не впливають на поточні операції з транзиту нафти нафтопроводом "Дружба", які здійснюють торговельні компанії в тому разі, коли "ЛУКОЙЛ" не є формальним власником нафти", - поінформував Уйварі.
У зв'язку з цим Європейська комісія очікує докладної відповіді від Словаччини та Угорщини, яка "дала б нам змогу підтвердити, що це дійсно так". "На додаток до цього, я також можу підтвердити, що служби Комісії дійшли попереднього висновку, що термінові консультації наразі не гарантовані, оскільки немає жодних ознак будь-якої безпосередньої загрози безпеці постачання. На цьому етапі, як я вже сказав, потрібна перевірка фактів і вироблення загального розуміння ситуації", - пояснив представник Єврокомісії.
Крім того, за його словами, Комісія встановила, що "в Словаччині та Угорщині немає нестачі нафти, хоча ці дві держави не надали достатніх доказів, що підтверджують це".
Інший представник Єврокомісії Адальберт Янц (Adalbert Jahnz) зі свого боку зауважив, що для Угорщини та Словаччини "є й інші альтернативи", які включають, наприклад, можливе збільшення імпорту з альтернативного трубопроводу з Хорватії, що має достатні резервні потужності для обсягів обох країн. "Знову ж таки це значною мірою попередній аналіз, і ми продовжуємо вести переговори з цими країнами, зазначаючи, звісно, що ми домоглися величезних успіхів у диверсифікації наших постачань нафти, і загалом російська сира нафта наразі становить близько 3% всього імпорту сирої нафти ЄС", - констатував він.