22:08 08.11.2023

Чи обов’язково звертатись до оцінювачів при продажу нерухомості

3 хв читати

На правах реклами

Ще кілька років тому Фонд державного майна України анонсував запуск сервісу з автоматичної оцінки нерухомості. Планувалось, що кожен громадянин може зайти на сайт, ввести параметри майна та отримати в електронному вигляді довідку. В цій довідці мала зазначатись автоматично розрахована вартість нерухомості, а також пароль доступу для перевірки нотаріусом. Тобто, майже будь-яка зацікавлена людина нібито може безоплатно та відносно просто отримати довідку про вартість своєї нерухомості та відразу із нею йти на переоформлення права власності до нотаріуса. Але чи сталося так, як гадалося? Давайте розберемось.

Звернутись за коментарями та пояснення ми вирішили до двох активних учасників ринку оцінки в Україні, які займають перші позиції у пошуковій видачі за запитами: «експертна оцінка», «оцінка майна», «оцінка нерухомості», «оцінка квартир» тощо. Таким чином ми отримали коментарі щодо роботи бази ФДМУ від оцінювачів компаній «Реал Експерт» (RealExpert.UA) та «Ocenka.UA». Далі наводимо пряму мову.

Оціночна компанія «Реал Експерт»

Київ. Вид на Поділ та Оболонь.

Сервісом безкоштовної оцінки може дійсно скористатись будь-яка зацікавлена особа. При цьому визначальним є лише наявність електронного підпису. Користувач цього автоматичного оціночного модуля може і не мати жодного відношення до об’єкту нерухомого майна, по якому він замовляє і отримує довідку.

Сама по собі ідея із безкоштовною оцінкою є дуже доброю. Вона має на меті вирішення одразу двох проблем:

  1. Недоотримання податків та обов’язкових платежів до бюджету внаслідок заниження ринкової вартості деякими оцінювачами. Боротьба із корупційною складовою у галузі проведення оцінки майна внаслідок відсутності автоматичного контроля.
  2. Спрощення процедури переоформлення нерухомості за рахунок зменшення кількості необхідних документів. Економія громадян на послугах оцінювачів нерухомості, а це зазвичай від 1000 до 2000 грн в залежності від виду майна. Cуми можуть здаватись невеликими, особливо у порівняння із вартістю нерухомості, проте окрім фінансових витрат, це все ж таки зайвий клопіт.

Треба визнати, що порядку на ринку стало дійсно більше. Проте є проблема із тим, що у деяких випадках автоматичний модуль некоректно відображає вартість майна. І тоді вже власники вимушені звертатись до оціночної компанії, щоб відкоригувати розрахунки.

Також звертаємо увагу, що довідка з реєстру дійсна лише протягом місяця від дати її формування. Проте звіт оцінювача можна використовувати у період до шести місяців від дати оцінки.

Оціночна організація «Ocenka.UA»

Декор під’їзду у Києві в українському стилі

Ми мали можливість ознайомитись із попереднім коментарем наших колег з ТОВ «Реал Експерт». Дійсно, на нашу думку ситуація виглядає саме так.

Хочемо зауважити, що не всі замовники розуміють, що безкоштовна автоматична оцінка від Фонду держмайна підходить лише для переоформлення нерухомості у нотаріуса:

  • Продаж нерухомості або її дарування.
  • Оформлення права на спадщину за законом або заповітом.
  • Укладення інших видів цивільно-правових угод у нотаріуса, наприклад, пожиттєвого утримання або міни.

Безумовно, ці випадки проведення оцінки є найбільш поширеними на ринку, а тому модуль ФДМУ вирішує значну частину проблем. Проте важливо розуміти, що коли вам потрібно оцінити майна для подання документів до суду (наприклад, розділ майна при розлученні), автоматична оцінка не підійде. Все одно потрібно буде звертатись за допомогою до професійних оцінювачів.

Багато хто має зайвий клопіт та проблеми, коли подає до судового розгляду довідку про безкоштовну оцінку нерухомості. На нашому сайті ми докладно описали, чому при визначенні вартості майна дуже важлива функція оцінки та її мета. Тобто, ще раз повторимо. Безкоштовна оцінка дійсна тільки при переоформленні нерухомості у нотаріуса! У всіх інших випадках вам все ж таки необхідно звернутись в одну з оціночних компаній вашого міста.

Наприкінці нашого коментаря хочемо звернути увагу фахівців Фонду державного майна, які періодично налаштовують оціночний модуль, на те, що у деяких випадках програма суттєво занижує вартість окремих об’єктів нерухомості. За нашими спостереженнями проблеми найчастіше виникають при розрахунку вартості земельних ділянок та гаражів. А от при проведенні автоматичної оцінки квартир та житлових будинків, зазвичай проблем немає.

 

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА