18:26 08.02.2024

Орендні ставки в офісних центрах Києва знизилися на 30% - UTG

2 хв читати
Орендні ставки в офісних центрах Києва знизилися на 30% - UTG

Орендні ставки в офісних центрах столиці знизилися приблизно на 30% порівняно з довоєнними, зниження триває, повідомила компанія UTG.

"На відміну від торговельної, девелопери офісної нерухомості прагнуть добудувати свої об'єкти. З початку війни ринок розширився на 140 тис. кв. м, і ще близько 800 тис. кв. м на різних стадіях будівництва. Але ми стикаємося з проблемою відпливу кадрів ключових орендарів, IT-компаній. Тривале зростання вакантності тягнутиме вниз перспективну орендну ставку", - повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в четвер.

Згідно з дослідженням UTG, вакантність порівняно з кінцем 2021 року зросла в усіх класах. Середньозважена вакантність у бізнес-центрах Києва у 2023 році: клас А - 27,4% (кінець 2021 року - 5,5%), В - 20,2% (12,3%, С - 14,5% (9,9%).

"Найвища вакантність – в А класі, він став дуже дорогим для вітчизняних компаній. Основний клієнт - IT-компанії, релокуються, оскільки не можуть повноцінно виконувати свою роботу через дефіцит кадрів і постійні обстріли", - констатував Олійник.

Як наслідок зниження попиту знизилися ставки. У січні 2022 року оренда 1 кв. м обходилася в класі А - $28,1, у класі В - $17,9, у класі С - $11,9 (без урахування ПДВ, OPEX, КП, BOMA).

"На четвертий квартал 2023 року можна констатувати зниження ставок щонайменше на 30% (особливо з огляду на зміни курсу гривні до долара США): клас А - $19,9/кв. м, клас В - $11,8, клас С - $9,7. Ми не бачимо позитивних трендів. З огляду на зростання вартості енергоносіїв, подорожчання комунальних платежів, а з ними й OPEX (зокрема, через зростання вакантності та розподілу експлуатаційних платежів на меншу кількість операторів) навантаження на орендарів і далі збільшуватиметься, а ставки оренди в найближчій перспективі продовжать своє подальше зниження", - сказав Олійник.

Компанію UTG створено 2001 року. Розробила понад 1300 концепцій об'єктів нерухомості. За роки роботи за участю компанії здано в оренду 4,7 млн кв. м комерційних площ в Україні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

65% українців вважають нашу перемогу дуже ймовірною - результати соцдослідження

За два роки війни в Україні з'явилося понад 300 МВт домашніх і 90 МВт промислових СЕС - голова правління АСЕУ

"Кліар Енерджі" так і не вдалося повернути в мережу три ТЕС на біомасі 22 МВт через проблеми із сировиною - голова наглядової ради

В Україні до кінця 2024 р. за підтримки держави можна встановити до 500 МВт СЕС - голова правління АСЕУ

Українські експортери та Кабмін мають прискорити декарбонізацію з урахуванням вступу в дію в ЄС механізму CBAM з 2026 р

"Кліар Енерджі" до кінця року має намір встановити газопоршневу генерацію на 80 МВт - голова наглядової ради

Обов'язкове використання щонайменше 5% біопалива в автобензині принесе до бюджету понад $1 млрд щорічно - президент "МХП Еко Енерджі"

Свинарство має всі шанси повернутися до рекордних показників виробництва та вийти на експорт

Підприємці готові долучитися до розроблення найкращих практик розвитку бізнесу, але Кабмін намагається їх не чути - голова київського "УДАРу"

У Києві презентовано оцінку громадської думки щодо діяльності українських органів влади та інститутів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА