14:50 06.12.2019

Венеціанська комісія ухвалила доповідь про наслідки включення незаконно анексованих територій до загальнонаціонального виборчого округу

3 хв читати
Венеціанська комісія ухвалила доповідь про наслідки включення незаконно анексованих територій до загальнонаціонального виборчого округу

 Венеціанська комісія (ВК) Ради Європи вважає, що хоча, згідно з міжнародним правом, існує чітке зобов'язання не лише для всіх держав, а й для міжнародних організацій прямо чи опосередковано не визнавати анексії, це не обов'язково зобов'язує Парламентську асамблею Ради Європи (ПАРЄ) відмовити в повноваженнях делегації держави, що здійснює анексію.

Це головний висновок нової доповіді, представленої сьогодні Радою експертів з конституційного права - Венеціанською комісією (ВК) Ради Європи, повідомляє прес-служба Ради Європи.

У доповіді розглянуто вибори в загальнонаціональних виборчих округах, а не вибори парламентарів, які представляють конкретні виборчі округи. Документ було підготовлено за запитом Комітету ПАРЄ з правил процедури, імунітету та інституціональних питань наприкінці червня цього року в контексті спростування повноважень російської делегації в ПАРЄ на процедурній основі. Повноваження залишаються оскаржуваними до відкриття сесії ПАРЄ 2020 року, коли всі держави-члени, включно з Росією, повинні будуть представити списки своїх нових делегацій.

Попри те, що в документі не фігурує ані Україна, ані Росія, ані незаконно анексований Крим, абсолютно очевидно, що йдеться саме про ці сторони ухваленого рішення.

Обґрунтовуючи свою позицію, Венеціанська комісія насамперед констатувала, що анексія є "незаконним актом, який порушує заборону на застосування сили і принципи територіальної цілісності держав та невтручання в справи, що належать до внутрішньої юрисдикції іншої держави". "Відповідно до міжнародного права існує чітке зобов'язання для всіх держав, а також для міжнародних організацій, включно з Радою Європи, не визнавати анексії, прямо чи опосередковано", - наголошується в доповіді.

Водночас у ВК вважають, що "право на вільні та справедливі вибори є одним із найважливіших політичних прав людини, а основне зобов'язання держави, що здійснює анексію, полягає в тому, щоб дозволити населенню анексованої території брати участь у виборах парламенту тієї держави, якій ця територія належить згідно із законом".

У ВК особливо наголосили, що для "держави, що здійснює анексію, організація виборів до свого власного парламенту є заходом, що суперечить принципу міжнародного гуманітарного права, згідно з яким держава, яка здійснює окупацію, має утримуватися від будь-яких важливих інституціональних змін".

"У будь-якому разі організація виборів державою, що здійснює окупацію, на анексованій території не здатна і не може "вилікувати" незаконність анексії. Крім того, вибори, що проводяться на територіях за межами міжнародно визнаних кордонів, матимуть труднощі щодо відповідності "вільним і справедливим" виборам, навіть якщо їхні результати можуть бути достовірним відображенням думки виборців", - зазначають у ВК.

У комісії вважають, що зобов'язання ПАРЄ не визнавати беззастережно анексію впливає на перевірку повноважень делегації держави, що здійснює анексію.

У зв'язку з цим експерти говорять про принцип пропорційності, однак не пояснюють його в деталях. "Під час ухвалення рішення про те, ратифікувати чи відхилити повноваження делегації, що складається з депутатів, які були обрані в загальнонаціональному окрузі, який включає територію, не визнану на міжнародному рівні, оскільки є частиною анексованої держави, вплив включення анексованої території на остаточні результати виборів має бути розглянуто з належним урахуванням принципу пропорційності", - вважають у ВК.

Комісія зазначає, що стосовно загальнонаціональних виборчих округів "зобов'язання за міжнародним правом для ПАРЄ не визнавати анексії необов'язково спричиняє обов'язок відмовити в повноваженнях усій делегації держави, що здійснює анексію", - констатують у прес-релізі.

У ВК не виключили, що "можливі інші варіанти". "ПАРЄ може розглянути питання щодо збільшення таких варіантів на майбутнє", - йдеться в прес-релізі.

Доповідь в повному обсязі буде оприлюднено в понеділок, 9 грудня.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Ландсбергіс: Україна має бути готовою розробити з Європою власну угоду щодо миру, і бути готовими відкинути угоду Трампа, якщо та буде погана

УВКБ ООН за зиму допомогло більш ніж 250 тис. українців - Верещук

Велика Британія планує на 2 березня зустріч європейських лідерів для обговорення України та оборони - ЗМІ

Президент Польщі заявив про готовність прийняти американський військовий контингент із Німеччини

Єврокомісія спростовує інформацію про нібито запропоновану Україні угоду щодо критичних мінералів

Рада не підтримала пропозицію викликати Свириденко для пояснення ситуації з угодою щодо рідкісноземельних металів

Мережко: важливо, що резолюція РБ ООН не містить проросійських наративів

Кошта проведе відеоконференцію з лідерами ЄС, щоб напередодні спецсаміту заслухати Макрона про його зустріч із Трампом

Вучич назвав голосування щодо української резолюції в ГА ООН помилковим, варто було утриматися

Експрем'єр Великої Британії Джонсон бачить позитивні моменти у потенційній американо-українській угоді щодо рідкісноземельних металів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА