Шувалов: Продовжувати переговори про одночасну участь України в МС i зонi вiльної торгiвлi з ЄС безглуздо
Продовжувати подальшi переговори про перспективи одночасної участi України в зонi вiльної торгiвлi з ЄС i Митному союзi безглуздо, заявив журналiстам перший вiце-прем'єр РФ Iгор Шувалов за пiдсумками переговорiв прем'єр-мiнiстрiв двох країн, що вiдбулися в понедiлок .
"Переговори з цього питання я вважаю безглуздо далi продовжувати", - сказав I.Шувалов.
"Українцi хочуть знайти формат, який був би сумiсний. Ми намагалися знайти варiанти навiть iз перехiдним перiодом (у тому, що стосується iнститутiв регулювання, таких як технiчне регулювання i фiтосанiтарний контроль - IФ). Навiть якби тут ми знайшли компромiс, i ми на нього готовi, за єдиним митним тарифом у них немає можливостi. Вони (угодою про зону вiльної торгiвлi з ЄС - IФ) пов'язанi абсолютно", - додав росiйський чиновник.
I.Шувалов нагадав, що цi питання обговорювали в понедiлок з ранку на рiвнi робочої групи в Москвi, потiм - на мiжвiдомчому рiвнi, за участю мiнiстра економiчного розвитку РФ Олексiя Улюкаєва. Потiм (вже в Горках) за участю вiце-прем'єрiв двох країн, i нарештi, у форматi один на один прем'єр-мiнiстрами Дмитром Медведєвим i Миколою Азаровим.
I.Шувалов заявив, що за результатами переговорiв сформульовано висновок, що "якщо буде пiдписання угоди про вiльну торгiвлю мiж ЄС та Україною, є серйознi побоювання, що деякi товарнi групи проходитимуть на територiю Митного союзу безконтрольно". Деякi товари з ЄС потраплятимуть на територiю Митного союзу безконтрольно. Або товари витiснятимуть українськi товари з її територiї на територiю Митного союзу.
У цiй ситуацiї може з'явитися необхiднiсть застосування особливих заходiв - застосування додатка 6 угоди про зону вiльної торгiвлi СНД. Серед таких спецiальних методiв Iгор Шувалов назвав заходи "вiд спецiальних методiв митного контролю до єдиного митного тарифу на всi товари з територiї України".
Перший вiце-прем'єр наголосив, що полiтичнi плани Києва про асоцiацiю з Євросоюзом пiд час консультацiй у Москвi ще не обговорювали.
"Ми не обговорювали питання полiтичної доцiльностi. Предметом сьогоднiшнього обговорення, в усякому разi, на нашому рiвнi (вiце-прем'єрiв - IФ), було питання, що буде вiдбуватися в який момент, ми вивчали виключно юридичнi аргументи - чи є можливiсть адаптувати цi формати мiж собою або мати якiсь шлюзи для того, щоб взаємодiяти", - пояснив вiн.
За його словами, "у нас була сьогоднi виключно позитивний порядок". "Ми, проводячи переговори, виходили з того, що вони пiдписують цю угоду (з Євросоюзом). Паралельно вони можуть нам говорити, що хочуть вступити до Митного союзу. Говорити вони можуть, але чи можуть вони це зробити? I як все-таки поводитиметься митниця для того, щоб основнi принципи функцiонування в Митному союзi дотримувалися, а нашi товарнi групи були захищенi?" - сказав перший вiце-прем'єр.
"Ми вважаємо, що переговори з цього питання – з приводу єдиного митного тарифу - безглуздо далi проводити, оскiльки був задiяний найвищий рiвень експертiв, зокрема неурядових. Кожному все зрозумiло. Українцi хочуть знайти сумiсний формат, i ми самi намагалися знайти можливостi для поєднання. Але коли проаналiзували абсолютно всi, навiть можливiсть якогось перехiдного перiоду, ми зрозумiли, що ми їх (компромiсiв) не бачимо", - наголосив I.Шувалов.
За його словами, українськi колеги, проте, "сказали, що будуть продовжувати шукати компромiснi рiшення".
I.Шувалов наголосив, що Україна, пiдписавши угоду про створення зони вiльної торгiвлi з Євросоюзом, нiколи не зможе взяти на себе єдиний митний тариф Митного союзу. "Україна не зможе цього зробити через цю угоду", - додав вiн. Перший вiце-прем'єр об'єднав основнi проблеми в двi групи: товари та iнститути (технiчне регулювання, фiтосанiтарний контроль). Україна за угодою з ЄС зобов'язалася одразу ж адаптувати всi свої iнститути до вимог ЄС. Митний союз своє технiчне регулювання будує хоч i з урахуванням положень ЄС, але самостiйно, на нормах наднацiонального характеру "i нам поки що не хочеться вiд цього вiдмовлятися", зауважив росiйський вiце-прем'єр.
У сферi декларування, пiдтвердження вiдповiдностi Митної союз будує свої iнститути - не iнститути ЄС.
У тому, що стосується обiгу товарiв, I.Шувалов нагадав, що Митний союз передбачає введення єдиного митного тарифу на всiй територiї союзу. В угодi України i ЄС майже всi товари - близько 95% - обкладаються нульовою митом. "I немає можливостi в України прийняти єдиний митний тариф, а потiм вступити в переговори з Митним союзом про заходи компенсацiї. Це може затягнути Україну i країни Митного союзу в нескiнченнi болiснi переговори про митно-тарифне регулювання. По сутi це означає, що нiякого Митного союзу не буде", - заявив росiйський чиновник.
"Ми будуємо Митний союз на кращих свiтових практиках i на нормах Євразiйської економiчної комiсiї. А вони (Україна - IФ) входять на базi норм Європейської комiсiї", - додав вiн.
Українськi колеги з висновками росiйських партнерiв не погодилися. "Вони вважають, що текст документа (угода з ЄС - IФ) дозволяє Українi входити до Митного союзу", - заявив I.Шувалов, додавши, що росiйська сторона вважає, що положення, якi мiстяться у документi, не передбачають такої перспективи. "Це буде якийсь iнший формат, але не повноцiнна участь у Митному союзi", - сказав вiн.