Правозахисники виступають за якнайшвидше ухвалення ліберального закону про свободу мирних зібрань
Українські правозахисники вважають необхідним ухвалення закону про регулювання порядку проведення мітингів з урахуванням рішення Європейського суду з прав людини у справі (ЄСПЛ) "Веренцов проти України".
На прес-конференції в понеділок в агентстві "Інтерфакс-Україна" виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Аркадій Бущенко зазначив, що правозахисники і раніше виступали за врегулювання законодавства про свободу мирних зібрань. З урахуванням рішення ЄСПЛ у справі "Веренцов проти України", в якому міститься рекомендація Україні лібералізувати законодавство у цій сфері, ухвалення такого закону, як зазначив А.Бущенко, стає ще актуальнішим.
"УГСПЛ має намір домагатися якнайшвидшого ухвалення ліберального закону про забезпечення свобод мирних зібрань і готова сприяти підготовці законопроекту", - сказав А.Бущенко.
Він нагадав, що 11 квітня цього року ЄСПЛ оприлюднив рішення у справі "Веренцов проти України". Євросуд визнав порушення прав Олексія Веренцова на свободу мирних зібрань та зобов'язав Україну виплатити компенсацію А.Веренцову EUR6 тисяч.
Також ЄСПЛ запропонував Україні невідкладно реформувати законодавство й адміністративну практику з метою визначення вимог до організації та проведення мирних зібрань, зокрема, в контексті визначення підстав для обмеження акцій.
Координатор партнерства "За свободу мирних зібрань" Максим Лациба, у свою чергу, наголосив, що Україні нині вкрай потрібні гарантії реалізації права на свободу мирних зібрань. За його словами, важливо також, щоб громадськість брала в цьому активну участь.
Він повідомив, що текст законопроекту про лібералізацію проведення мирних зібрань правозахисники вже підготували й запропонували для вивчення деяким народним депутатам.
"Ми дуже сподіваємося, що найближчим часом цей законопроект буде внесено на розгляд Верховної Ради", - заявив правозахисник.
За його словами, необхідно закріпити чіткі підстави для обмеження свободи мирних зібрань, дозволити проведення спонтанних мирних зібрань і так званих контрзібрань, захистити законодавчо організаторів та учасників акцій від адміністративної та кримінальної відповідальності.
Присутній на прес-конференції А.Веренцов розповів, що його затримали за проведення акції протесту біля будівлі Львівської обласної прокуратури, склали протокол про адміністративне порушення, і ніч він провів у райвідділі. У зв'язку з порушенням своїх прав А.Веренцов і звернувся до ЄСПЛ. "У своєму рішенні суд визнав порушення ст. 7 Європейської конвенції з прав людини. А.Веренцова покарали за порушення порядку (мирних зібрань), якого взагалі не існує", - пояснив А.Бущенко.